Deniz FenerleriDünyanın her yerindeki göllerin, denizlerin ve okyanusların kıyılarında doğal bir tarihi eser gibi duran deniz fenerlerinin geçmişi çok eskilere dayanmakta.. Eskiden deniz taşıtları geceleri yollarını bulabilsin diye kıyılarda ateş yakılırdı. Sonralarında ise liman ağızlarına koydukları taş sütunlar üzerinde yakılmaya başlanıp, göreve devam edilmiştir. Deniz fenerleri yüzyıllar boyunca denizcilerin bir numaralı yardımcısı olmuştur. Artık ise birçok ülkede tarihi eser olarak kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte navigasyon araçlarının kullanışlı hale gelmesi deniz fenerlerinin kullanışlılığını yitirmesine neden olmuştur. Birçok ülkede artık kullanılmamaktadır. Daha çok büyük okyanuslara sahili bulunan ülkelerde kullanılmaktadır. Bulundukları yerin iklimine göre farklı farklı özelliklere sahiptirler. Kimisi taştan, kimisi ahşaptan kimisi ise çelikten ya da demirden yapılmış.
 
Dünyanın farklı noktalarında bulunan birbirinden güzel tarihi deniz fenerlerinden birkaçı..
 
İskenderiye Feneri
 
İskenderiye Feneri
 
Dünyanın yedi harikasından biri olan İskenderiye Feneri, Mısır'ın İskenderiye şehrinde inşa edilmiştir, fakat günümüzde bulunmamaktadır. Tarihte inşa edilen en yüksek deniz feneri özelliği taşımaktadır. Yıkılmadan önce çizilen resimleri ile dünyadaki birçok deniz fenerine örnek olmuştur.
 
Split Rock
 
Split Rock
 
1900'lerin başlarında yapıldığı tahmin edilen tarihi fener, ABD'nin Minnessota eyaleti sahilinde yer almaktadır. Split Rock feneri bölgenin en önemli turistik mekanlarından biridir. 
 
Cape Santa Maria
 
Cape Santa Maria
 
1881 yılında Uruguay'da yapıldığu tahmin edilen Cape Santa Maria feneri uzun yıllarca bölgedeki en büyük deniz feneri olma özelliği taşımakta olan tarihi bir yapıdır.
 
Wittenbergen
 
Wittenbergen
 
Bu tarihi fener Almanya'nın kuzeyinde yer alan Wittenbergen eyaletinin Elbe kentinde yer almaktadır. 1900'lü yılların başlarında yapılan bu fenerin en önemli özelliği ise çelikten yapılan fenerlerin başında olması..
 
Kızkulesi Feneri
 
Kızkulesi
 
Asya ve Avrupa'yı birbirinden ayıran boğazın Marmara Deniz'ine açılan tarafında bulunan Kızkulesi tarihte birçok efsaneye imza atmıştır. İlk olarak kimin tarafından ve ne zaman inşa edildiği bilinmeyen Kızkulesi eşsiz bir manzaraya sahiptir.
 
Cape Byron
 
 
Cape Byron
 
Avustralya'nın doğusunda bulunan Cape Byron'da yer alan bu fener 1997'nin sonlarına kadar denizcilere hizmet ediyordu. Şimdilerdeyse balina gözlem evi olarak kullanılıyor bu tarihi fener. Yuvarlak kavisli okyanus ve enfes manzara..
 
Rhue 
 
Rhue
 
İskoçya'da bulunan tarihi deniz feneri, Ullapull kenti sahilinde yer almaktadır. Ullapull'da 70'in üstünde deniz feneri bulunduğu düşünülüyor ancak Rhue en eskilerinden..
 
Schiermonnikoog Feneri
 
Schiermonnkoog Feneri
 
Hollandanın kuzey sahilinde küçük şirin bir sahil kasabasında yer alan bu fenerin 150 yıllık bir geçmişi vardır. Tarihi eselerden biri olan Schiermonnkoog Fener'ini görmeye yılda 300 bin turist gelmektedir.
 
Kovalam
 
Kovalam
 
Hindistan'ın kuzeyinde Kovalam kenti sahilinde bulunan tarihi taş yapılı bir baş yapıttır.. Hint Okyanusuna bakmaktadır.
 
Akranes Feneri
 
Akranes Feneri
 
Volkanik bir tepede yer alan Akranes Fener'i, İzlanda'nın Akranes kentinde bulunmaktadır.
 
Porthcawl Point
 
Porthcawl Point
 
1860 yılında İngiltere'nin güneyinde yer alan Wales kentinin kıyısına yapılmış tarihi bir fenerdir. 
 
Pigeon Point
 
Pigeon Point
 
Kanada'da Nova Scotia'da bulunan Pigeon Point deniz feneri 1986 yılına kadar denizciler için kullanılmış ancak şimdilerdeyse turistik faaliyetler için hizmet veriyor.
 
Rumeli Feneri
 
Rumeli Feneri
 
İstanbul'un Avrupa yakasının boğaz girişinde bulunan, şirin bir balıkçı köyünde yer alan bu fenerin Fransızlar tarafından yapıldığı söyleniyor olsada bazı kaynaklara göre aslında Fransızlar var olan feneri yeniden yaptıkları da söyleniyor.
 
Holland Harbor
 
Holland Harbor
 
Bu tarihi deniz feneri ABD'nin batı sahilinde yer alan Holland eyaletinde bulunmaktadır. Ahşaptan yapılmış olan Holland Harbor feneri 1872 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Birçok restorasyana uğrayan bu fener şimdiki halini almıştır.
 
Peggy's Point
 
Peggy's Point
 
Kanada'nın güney doğu kıyılarında yer alan Nova Scotia sahillerinde bulunan bir deniz feneri. Koruma altına alınan tarihi nadir deniz fenerlerinden biridir.

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim