Kanarya AdalarıKanarya Adaları sene boyunca ılıman iklim özelliğine sahip, İspanya'ya bağlı bir bölgedir. Kanarya Adaları ismini nerden almış sorusuna birçoğumuzun aklına gelecek olan ilk şey Kanarya Kuş'udur, ancak bununla bir alakası yoktur. İsmini latince bir kelime olan canariae (köpek) 'dan almaktadır. Adalarda çok sayıda ve türde köpekler olduğu için Köpek Adaları denilmiştir. Kanarya Adaları Atlantik Okyanusunda toplamda yedi volkanik adadan ve birkaç küçük adacıktan oluşmaktadır. Bunlar La Palma, La Gomera, Gran Canaria, Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote ve El Hierro'dur. Hepsinin ayrı ayrı iklimi, kültürü ve özellikleri vardır. Bu nedenle turistler Kanarya Adalarına yaptıkları ziyareti uzun tutup birkaç adayı ziyaret ederek farklı zevklerin tadını çıkarabilirler. 
 
Roma dönemimde Fortunatae ismiyle anılan Kanarya Adaları 1402 yılında Jean de Bethencourt tarafından fethedildi, bu durum  İspanyollar ve Portekizliler arasında çekişmelere yol açtı. 1479 yılında yapılan Alçaçova Antlaşması ile İspanyollar adayı ele geçirdi. Bu durum karşısında ayaklanan adalılar (Guancheler) İspanyollar tarafından katledildi. 1902'de ise Afrika uluslarının desteği doğrultusunda İspanyollara karşı gerçekleştirilen ayaklandırmalar kanlı bir şekilde bastırıldı. 1978'lere gelindiğinde ise bağımsızlıkçı hareketler tekrardan boy gösterdi.
 
Kanarya'nın mutfağı ise İspanyol mutfağına yakın olmasının yanısıra kendine has yemekleriylede oldukça ünlüdür. En ünlü yemeği kuşkusuz Papas Arrugadas denen sadece buralarda yetişen minik siyak kırmızı patateslerin kişniş sosu ile servis edilerek hazırlandığı yemektir. Hemen hemen her öğün ekmek gibi yenmektedir. Ayrıca Okyanustan çıkan, Türkiye'nin denizlerinde bulunmayan bol miktardaki leziz balıkları, balık severler için kaçınılmaz lezzetleri arasındadır.
 
Lanzarote
 
Lanzarote
 
Lazarote coğrafi özelliklerinden ötürü ilgi görmektedir, çünkü adalar arasında en fazla volkanik dağa sahip olanı odur. Lav çukurları ve Timanfaya Milli Parkı turistler tarafından en çok ilgi çeken yerlerdir. Ayrıca dalga ve rüzgar sörfü yapan ziyaretçiler için ise ideal plajlara sahiptir. Adayı ilgili kılan diğer bir şey ise dünyaca ünlü İspanyol sanatçısı Cesar Manrique'nin eserleridir.
 
La Gomera
 
La Gomera
 
La Gomera; merkezinde bulunan ormanı, dar ve derin vadileri ve bunları saran sayısız palmiye ağaçları ile turistlerin gözdesidir. Gran Rey vadisi sayesinde göz kamaştırıcı doğal bir güzelliğe sahiptir. Bu vadi denize volkanik kumlarla kaplı olan bir sahilden açılmıştır. Ayrıca ada Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşif yolculuğu öncesinde uğrayıp dinlendiği yer olma özelliğide taşır. Hatta Kristof Kolomb'un konakladığı Sen Bastian'da ki bu yeri gidip görebilirsiniz. Bu yer bugünlerde ise müze olarak kullanılmaktadır.
 
Gran Canaria
 
Gran Canaria
 
Kanarya Adalarının ikinci en büyük adası olma özelliğine sahip olan bu ada farklı bölgelerinde farklı bitki örtüsü ve iklimlere ev sahipliği yapmakta. Bu nedenle 'minik kıta' olarakta bilinmektedir. Bu adada her çeşit plaja, dinlenme yerlerine ve uzunca sahil şeritlerine rastlanmaktadır. Maspalmas ve Playa Del Ingles bölgenin en bilinen sahil yerleridir.
 
Tenerife
 
Tenerife
 
Tenefire merkez ada olma özelliğini taşımasının yanısıra İspanya'nın en yüksek dağı, 3700 metrelik volkan olan El Teide'de burda bulunmaktadır. El Teide'ye ulaşmak için teleferik yardımı kullanılmakta. Ilıman iklim özelliğine sahip sahillerinin aksine sene boyunca kar görmek mümkündür. Kanarya Adalarının başkenti olan Santa Cruz burda bulunmaktadır. Santa Cruz hareketli kültür ve gece hayatını tercih eden turistler için ideal bir yerdir. Adalar arasında turistlerin en çok tercih ettikleri adadır. Ayrıca burda de Las Canadas adşı bir milli parkta bulunmakta. Bu park gerek havuzları gerek bahçeleri gerekse de akvaryumları ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayruca bu parkta 200 civarı papağan türü de vardır.
 
Fuerteventura
 
Fuerteventura
 
İspanyolcada kuvvetli rüzgar anlamına gelen Fuerteventura, diğer adalara kıyasla daha kurak ve sıcaktır. Kanarya Adaları içerisinde en uzun ve beyaz kumsallara sahiptir. Adanın belirli bölgelerinde yüksek dalgaların vurduğu plajlar yer almaktadır. Bu nedenle yılın her ayı sörfçüler için vazgeçilmez bir seçenektir. Ayrıca bölgenin en iyi restoranları ve barları burada yer almaktadır. Corralejo ve El Cotillo şehirleri ise turistlerin en ilgi odağı olan şehirleridir.
 
La Palma
 
La Palma
 
 
Okyanus ikliminin görüldüğü bu adanın geçim kaynağı turizmin yanısıra şarap, tütün ve muz ihracatıdır. Tüm kıyı bölgeleri boyunca uzanan siyaha yakın renge sahip kumlarıyla ünlü plajlara sahiptir.
 
El Hierro
 
El Hierro
 
Amerika'nın keşfinden önce dünyanın en uç sınırı olarak bilinen bu ada, adalar içerisinde en sessizi ve küçüğü olarak görülmekte. Bu nedenle dinlenme mekanı olarak tercih etmek isteyen turistler için idealdir. Genel olarak volkanik izler taşımasının yanısıra Gomera Bassalt kayalıkları ile sarmalanmış bu ada adeta bir kaleyi anımsatmakta..

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim