AalborgAalborg Şehir Rehberi

Danimarka’nın en kalabalık dördüncü şehri Aalborg Yalnız bir endüstri ya da üniversite kenti değil, aynı zamanda eski evlerin, daracık sokakların yarattığı büyülü romantik bir durak. Jutland’ın kuzeyinde bulunan, Ortaçağın bu önemli limanı daha sonra zamanla endüstriyel açıdan önem kazanarak 21.yüzyıla kadar gelmiş. Bugün Aalborg bu endüstriyel havasını giderek bir kültür kenti olma kimliğine dönüştürüyor. Limfjord Boğazı ya da Lim Fiyordu Aalborgta daralıyor ve kente eşsiz bir güzellik katıyor. 

Gezilebilecek Yerler

Aalborglular yaşadıkları yeri çikolataya benzetiyor, tadına almak için bir parça tatmak yeter, ardı arkası gelir, hiç bitmesin istenir diyorlar. Ayıracağınız birkaç saat içinde kentin büyük bölümünü gezebilirsiniz. Ancak ayrıntıları yakalamak için birkaç günlük bir gezi gerekiyor.

Buralı adıyla “Aalborghus Slot”, sadece Aalborg mimari tarzını temsil etmiyor aynı zamanda tarihsel kent merkezini de işaret ediyor. Bu bölge çoğu 17.yüzyılda yapılmış ve kente kimliğini veren evlerle dolu. Kral III. Christian tarafından 1550’lerde yapılan Aalborghus Slot, 1950’li yıllara kadar hükümet konağı olarak kullanılmış.

Jens Bang’ın Evi, Rönesans mimarisinin bir örneği olarak görülmeyi hak ediyor. Kentin en zengin kişisi olan Bang tarafından 1624’te inşa edilmiş bu bina, sonraları Aalborg’un simgesine dönüşmüş. Kent burjuvazisinin Bang’ı hiç bir zaman içine kabul etmediği söylenir. Binanın dış duvarının bir köşesinde dili dışarıda olarak tasvir edilmiş Bang, belki de bu durumla dalga geçiyor.

Jens Bang’ın Evinin zemin katında, Aalborg’un en eski eczanesi “Svaneapoteket” görülebilir.

Hala işleyen bu kimya yuvası 300. Yaşını çoktan geride bırakmış.

Aalborg sadece yarım saat kadar uzakta oldukça gizemli görünüşüyle bir başka Rönesans yapısı görülebilir. 15. Yüzyılın sonlarında inşa edilmiş Voergaard Şatosu, ülkenin en iyi korunmuş tarihsel eserlerinden biri olarak gösteriliyor. Rivayete göre binanın sahibi Leydi Ingeborg Scheel, mimar Philip Brandin Voergaard benzeri bir başka şato daha yapmasın diye binanın çevresindeki hendekte boğdurtmuş.

Aalborg Hayvanat Bahçesi, 140 farklı türden 1600 e dolaylarındaki hayvanıyla ailece gezilebilecek yerlerin başında geliyor. Bu doğa alanı safari hissini en iyi veren yerlerden biri olarak gösteriliyor. Hayvanat bahçesindeki 31 hayvan, Avrupa Tehlike Altındaki Türler Programı’na dahil. Yılın her dönemi çiftleşme sürdürüldüğü için, özellikle yavru hayvanlar oldukça ilgi çekici görüntüler oluşturuyor.

Danimarkalı mimar Jørn Utzon tarafından yapılmış Utzon Merkezi, 2008 yılında beri sanat, mimari ve tasarımın kesiştiği bir adres. Suyun hemen kenarında bu merkezde sergi, buluşma, konferans benzeri etkinlikler ilgiyle takip ediliyor. Utzon Merkezi’nin hemen doğusunda bulunan park oldukça rahatlatıcı bir atmosfer sunuyor.

Kültür ve Eğlence

Aalborg Tarih Müzesi, kentin tam kalbinde bulunuyor. Müze koleksiyonunda büyükler için olduğu kadar çocuklar için de eğlenceli sergiler bulunuyor. Büyülü kitap Cyprianus ve gerçek bir cellat olan Nilaus Bendix’in kılıcı görülesi parçaların başında geliyor.

Her yıl 21. Haftada düzenlenen Aalborg Karnavalı ilgi çekici görüntülere sahne oluyor. Genellikle Mayıs ayının son haftasına denk gelen bu şölen, 100 bini aşkın insanın toplanmasını sağlıyor.

Bir modern sanat müzesi olan KUNSTEN, doğa ve insan arasındaki etkileşimi en etkileyici biçimiyle sunuyor. Müze ve çevresindeki doğa alanı, Kuzey Avrupa mimarisinin önde gelen isimlerinden Alvar Alto imzası taşıyor ve geleneksel el işçiliğini; çağdaş, endüstriyel tekniklerle birleştiriyor.

Köprünün kuzeyinde kalan bölge Nørresundby adıyla anılıyor ve bu bölgedeki Lindholm Høje Müzesi, Aalborg’da bir zamanlar yaşamış Vikingleri hissetmek için gidebileceğiniz en doğru adres. Teknolojinin de yardımıyla; oturduğunuz yerde bir Viking gemisindeymişçesine denizlerde dolaşabilir, ya da bir Viking evinin odaları arasında gezebilirsiniz.

Yeme İçme

Kentte 300’den fazla restoran olduğu söyleniyor. Merkez bölgesinde ara sokak olarak nitelenebilecek yerler de bile çok güzel restoranlar bulabilirsiniz. Menülerde sadece Danimarka’ya özgü yemekler değil, İtalya başta olmak üzere uluslararası bütün mutfaklardan örnekler bulmak mümkün. Benzon civar bölgesi yemek yemek için en çok tercih edilen yer olarak öne çıkıyor. Deniz kenarının tadına varmak için bir çok restoran bulunuyor. Ancak en ilginci kesinlikle bir restoran gemide yemek.

Alışveriş

Oldukça canlı bir kent Aalborg. Merkez bölgesi yayaların kullanımı için düzenlenmiş. Alışveriş noktaları, kafelerle dolu bu bölge aynı zamanda festivallerinde biricik alanı. Ana cadde kimlikleri ile Bispensgade ve Algade önemli alışveriş alanları olarak ilk önce gezilebilir. Bispensgade’in yine yoğun caddelerden biri olan Vesterbro ile kesiştiği yerdeki boğa heykeli iyi bir buluşma noktası olabilir. Batı ucundan başlamış olduğunuz bu geziyi doğuya doğru sürdürüp, paralel Algade üzerinden devam edebilirsiniz. Kuzey Avrupa’nın en uzun ve canlı caddelerinde biri olan Jomfru Ane Gade şölen zamanı görülmeye değer.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim