Cinque Terreİtalyanca'da beş köy anlamına gelen Cinque Terre, isminden de anlaşıldığı üzere art arda sıralanmış beş köyden oluşmaktadır. İtalya'nın batı sahilinde yer alan Cinque Terre; Manarola, Vernazza, Riomaggiore, Monterosso al Mare ve Corniglia köylerinden oluşmakta olmakla beraber bu köyler arasında bir yürüyüş patikası bulunmaktadır. Birbirine tren ve karayoluyla bağlı olan bu beş köye isterseniz yürüyüş patikasını kullanarak isterseniz de tren yolculuğu yaparak ziyaret edebilirsiniz. La Spazia'dan alacağınız bu tren biletini 24 saat içinde sınırsız olarak kullanabilmektesiniz. Ayrıca yürüyüş yoluda ücretli olup tren biletinin içine dahildir.
 
Cinque Terre'nin tarihi ise 11. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Diğer köylerine kıyasla askeri ve siyasi üstünlük açısından ilk büyüyen köyleri Vernazza ve Monterosso olmuştur. Tarihte bu köyler beş ayrı beylik olarak yönetilmiştir. Kültürü ve tarihi özellikleri sayesinde Unesco'nun dünya mirası listesinde yer almakla birlikte ayrıca Cinque Terre milli park olarak korunmaktadır.
 
Monterosso Al Mare
 
Monterosso Al Mare
 
Cinque Terre'nin en batısında bulunan Monterosso beş köy içerisinde turist plajına sahip olan tek köydür. Dilerseniz ücretli olan plajdan şezlong kiralayıp soyunma kabininden ve duşundan yararlanabilir ya da sahilin sonundaki ücretsiz plajda havlunuzu serip denizin tadını çıkarabilirsiniz. Burada soyunma kabini yok ancak duş mevcut. Plaj boyunca sıralanmış restoranlar ve gelato (gelato İtalyan dondurmasına denilen ad) satan dükkanlar bulunuyor. Bu köyde yapabileceğiniz diğer bir aktivite ise otoparkın ilerisinde bulunan Neptün Heykelini ziyaret etmek. Devasa cüsseye sahip olan bu heykelin sırtında taşıdığı taş yüzey, eskiden yapılan davetlerde dans pisti olarak kullanılırmış.
 
Vernazza
 
Vernazza
 
Muhteşem bir manzaraya sahip olan Vernazza'da da denize girebilirsiniz. Ama burda asıl yapmanız gereken şey bu rengarenk daracık sokakları turlamak ve alışveriş yapmak! Alışveriş için bu beş köy içerisinde en ideal yer burasıdır. Hediyelik eşyalar arasında en kaliteli ve en çok çeşiti barındıran yer Vernazza'dadır. Daha özel bir şey arıyorsanız el yapımı tasarım ürünleri de buradan alabilirsiniz. Vernazza'ya geldiğinizde nerede yemek yemeliyim diye düşünmenize gerek yok. Trattoria Da Sandro küçük ve rahat bir yer olmasının yanısıra lezzetli yemekler yemek isteyenler için bir numaralı tercih.
 
Corniglia
 
Corniglia
 
Diğer köylere oranla daha küçük olan Corniglia'da da birçok restoran ve turistik eşya satan dükkanlar mevcut. Trenden indikten sonra köyün içine ulaşabilmek için bir servise biniyorsunuz. Balkonlarından sarkan çamaşırları, birbirinden renkli çiçekleri ve yeşil panjurlu evleri ise köyü süslemekte..
 
Manarola
 
Manarola
 
En güzel ve elit restoranların bulunduğu Manarola'da deniz mahsüllerini taptaze şekliyle yiyebilirsiniz. Dilerseniz bir yerde oturup yemek yerine, elinize alıp yolunuza devam da edebilirsiniz. Manarola ve Riomaggiorie arasında bulunan Via dell'Amore: aşıklar yolu tamamen sahil boyunca devam ediyor. Hem kısa hem de yorucu olmayan bu yol müthiş manzaralara sahip.
 
Riomaggiore
 
Riomaggiore
 
Diğer köylere kıyasla daha büyük olan Riomaggiore mimari açıdan 5 köy içerisinde en güzeli. Köye adım atar atmaz çoğu mavi ve beyaza boyanmış balıkçı tekneleri bizi karşılamakta. Birçok hediyelik eşya satan dükkanların bulunduğu bu köyün en tepe noktasına çıkıp ünlü Cinque Terre manzaralı fotoğraflardan çekinebilir ya da daracık sokaklarında kendinize özgü kareler yakalayabilirsiniz. Riomaggiore'de sahilden denize girebilir veya kayaların üzerinden denize atlayarak denizin tadını çıkarabilirsiniz.
 
 
Yolculuğunuzu tamamlamadan, şarapcılığın ve balıkçılığın çok geliştiği bu köylerde üretilen şarap, limon ve limon sabunu, grappa, zeytin, limoncello ve birçok çeşiti olan meşhur İtalyan pesto soslarından alabilirsiniz. 

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim