UgandaUganda etkileyici güzelliklere sahip olmasından ötürü, Afrika'nın incisi olarakta bilinmektedir. Afrika'nın doğusunda yer alan Uganda'nın çevresinde Kenya, Kongo, Tanzanya, Ruanda ve Sudan yer alıyor. Ülkenin güneyinde Afrika kıtasına ait en büyük göl olan Viktorya Gölü geniş bir alan kaplıyor. Uganda'nın başkenti olan Kampala ise Viktorya Gölü'nün kıyısında yani ülkenin güneyinde yer alıyor. Uganda diğer Afrika ülkelere kıyasla daha ılıman bir iklime sahip, kuzeyinde ve güneyinde yağış miktarları ve sezonları farklılıklar gösteriyor. Uganda'nın nüfusu ise yaklaşık 25 milyon civarı, ortalama yaşam süresi ise 52. Ortalama yaşam süresinin 52 olmasının en önemli etkenleri ise savaşlar, fakirlik.. Ugandalıların büyük bir kısmını Hristiyanlar oluşturmakta, Hristiyanların ardından ise Müslümanlar gelmekte, geri kalanı ise Afrika Geleneksel Dinlerinden.
 
Afrika'nın tarım alanları ve su kaynakları açısından Uganda en şanslı ülkelerinden. Çay, şeker kamışı, pamuk, şeker, kahve, tütün ve birçok sebze ve meyve en önemli tarım ürünlerini oluşturmakta. Koyun, tavuk, keçi ve balık ( Viktoya Gölü sağolsun) Ugandalıların en önemli geçim kaynaklarını oluşturmaktadır. Uganda'nın para birimi ise Şilin. 1 Türk Lirası 1.500 Şilin etmekte. Örneğin Sheraton Otelde 1 bira için yaklaşık 6000 Şilin ödüyorsunuz, buda yaklaşık 4-5 TL etmekte. Gayet ucuz bir mebla. 
 
Burada insanlar çok sıcak ve bir o kadar da samimi. Trafik İngiliz stili yani trafik sağdan akıyor. Uganda halkı çat pat da olsa İngilizce konuşabiliyor. Şehirlerin merkezleri modern olmakla beraber alt sokaklarına inildiğinde fakirliği görebiliyorsunuz. Uganda'da alışverinizi şehirlerin ana merkezinde bulunan AVM tarzı yerlerde yapabilirsiniz. Uganda'nın en meşhur alışveriş merkezi olan Kampala'da bulunan Garden City'nin içinde ne ararsanız bulabilirsiniz. Burdan, fakir halkının yanısıra alım gücü yüksek insanları da olduğunu çıkarıyoruz.AVM'ler dışında açık pazarlarıda mevcut.
 
Uganda'nın Kampala şehrindeki barlar oldukça keyifli ve gece hayatı da oldukça renkli geçmekte. Uganda'da yapılacak en önemli turistik faaliyeti ise vahşi yaşam ve safarileridir. Bunun nedeniyse Afrika'da Goril Turizm'inin şüphesiz bir numara olması. Buraya birçok ülke goriller için safari turları düzenliyor ve siz o gorilleri kendi doğal ortamlarında ziyaret etme imkanı buluyorsunuz. Maymun ve gorillerin her türlüsünü burada görmeniz mümkün. Uganda'da gerçekleştirmeniz gereken diğer bir faaliyet ise Nil nehrinin doğduğu yer olan Victoria Gölü'nü ziyaret etmek. Su sporları adına yapabileceğiniz çok şey var. Victoria Gölü ve çevresinde müthiş şelaleler ve ormanlar mevcut. Ulusal parklara da değinmeden geçmeyelim, muhteşem manzaralar sunuyor ziyaretçilerine. Ayrıca dünyanın en iyi kuş izleme yerlerinden biri Ugandadır. 1000'den fazla kuş çeşitine sahip olan bu yer, birçok kuşseverin rüyalarını gerçekleştirmekte. Zaten boşuna koymamışlar bayraklarına kırmızı tepeli turna kuşunu..
 
Uganda'nın her bölgesinde kendine özgü yerel mutfağı mevcuttur. Ancak en yaygın olanları muz, tatlı patates, yeşil yemek, tavuk ya da et güveçtir. Ugandaya gidip tatmadan dönmemeniz gereken en önemli lezzetlerinden biri ise bezelyeli ve soya soslu tavuk göğsüdür. Ayrıca füme olarakta bilinen mattoke ile yahninin yenilmeside tavsiye edilmekte.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim