EgeBorajet, Anadolujet, Pegasus havayollarından biriyle Edremit (EDO) Kocaseyit Havalimanına ulaştığınızda buradan araç kiralayarak yazımızın devamındaki gibi ortalama 9 gün süren bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Biz Edremit'ten başlayarak Dalaman Havalimanına kadar araçla devam edeceğinizi düşündük.

İlk olarak rotanızın üzerinde dikkatinizi çekebilecek Burhaniye Ören bulunuyor. Ören merkezde Adramytteion Antik Kent'inin kalıntıları sergileniyor. Kenti yakından görmek isterseniz Karataş Tepesi mevkiinde tabelaları izleyerek ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Ören küçük ama şirin plajı ve masmavi deniziyle serinlemek isteyenlere ev sahipliği yapıyor.

Burhaniye Ören sonrasında yolunuzun üzerinde Ayvalık, Cunda Adası, Sarımsaklı bulunuyor. Programınıza almak isterseniz sizin için bir kaç önerimiz olacak.

Öncelikle Ayvalık merkeze varmadan Türkiye'nin ilk boğaz köprüsünden geçerek Cunda Adasının arnavut kaldırım yollarında yürüyebilir, eski rum evlerini yakından görebilirsiniz. Denize sıfır balık restoranlarında güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Restorantların hepsi oldukça kaliteli ancak Bay Nihat kalitesini ispatlamış bir restorant olduğunu söylemeden geçemiyoruz.

Cunda

Cunda Adasında birçok kilise bulunuyor. Restorasyonu tamamlanan Taksiyarhis Kilisesini ziyaret etmenizi öneririz. Işıklandırma sağlıklı olmadığından kiliseyi gündüz ziyaret etmeniz daha iyi olacaktır. Kilise bazen kapalı olabiliyor ama açıksa balık derisi üzerine yapılan betimlemeleri görebilirsiniz.

Taksiyarhis Kilisesi

Arka sokaklarda gezerken bir çok tavernaya rastlayabilirsiniz. Biraz eğlenmek için durağınız Cunda Moshos Taverna olabilir.

 

Sakızlı dondurma, Lor tatlısı, Ayvalık tostu Cunda adasında tadabileceğiniz yöresel tatlar arasında yer alıyor. Bunların da tadına baktıktan sonra Cunda adasını geride bırakabilir, Ayvalık'a doğru yolalabiliriz.

Dondurma Ayvalık

Ayvalık merkez, dalış için iyi bir nokta olabilir. Ayvalık ve çevresinde bir çok görkemli batık bulunuyor. Cunda Adası'nda tavsiye ettiğimiz Ayvalık tostu için merkezdeki Tansaş marketin yanında sıralı tostçular bulunuyor, sevdiyseniz bir kez daha burada tadına bakabilirsiniz.

 

Ayvalık'ın arka sokaklarında kiliseden camiye çevrilen yapılar var. Bunlardan Saatli Camii'yi merkeze daha yakın olduğu için önerebiliriz. Eski rum evleri, akşam sefaları, sarmaşıklar arka sokaklarda gezerken fotoğraf makinenizle bir kaç kare yakalamanızı sağlayabilir.

Saatli Camii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayvalık'tan tekrar İzmir çevre yoluna bağlandığınızda yol üzerinde Sarımsaklı'yı göreceksiniz. Bölgenin en büyük plajı burada yer alıyor. Gün batımına denk geldiğinizde tam buradan geçiyorsanız Şeytan sofrasına çıkmanızı ve eşsiz manzarayı seyretmenizi öneririz.

Sarımsaklı Şeytan Sofrası

Biz otel önerilerimizde yer vermedik ama bu çevrede konaklamak isterseniz Haliç Park Hotel'i önerebiliriz. Otelde rüzgar sörfü yapma şansıda yakalayabilirsiniz.

 

Sarımsaklı'yıda geride bırakıyoruz. İlk sırada Bergama ve Pergamon Antik Kenti yer alıyor. Bergama merkezde ilk olarak karşınıza Kızıl Avlu çıkıyor, kente devam etmek isterseniz yol kötü olduğu için aracınızı bırakıp teleferikle antik kente ulaşmanızı öneririz. Kenti gezdikten sonra Bergama merkezde Bergama müzesini listenize alabilirsiniz.

Bergama Antik Kenti

Kuşadasına doğru devam ederken İzmir'den sonra 2 alternatif rotanız var. Biraz serinlemek ve klasik rotanın dışına çıkmak isterseniz yolu biraz daha uzatarak Menderes, Gümüldür, Özdere üzerinden Selçuk'a ulaşıp Kuşadası'na devam edebilirsiniz. Serinlemek isterseniz Özdere'nin güzel bir plajı var. Ana yoldan biraz içeriye girmeniz gerekiyor. Özdere'den sonra yol biraz virajlı ama deniz kenarından kıvrılarak bu yol sizi Selçuk'a kadar götürecek.

Özdere

Selçuk'a sanırım Kuşadası'nda otelinize yerleştikten sonra dönmeyi planlıyorsunuzdur ama biz genede olurda vaktiniz olursa değerlendirmek isterseniz önerilerimizi paylaşalım. Ziyaret etmeyi planladığınızı düşündüğümüz Efes Antik Liman Kent'i burada bulunuyor. Kuşadası'na devam etmek yerine rotanızı sola Selçuk yönünde çevirdiğinizde ise kent yol üzerinde büyük anfi tiyatrosuyla karşınıza çıkacak. Kenti gezerken teras evlerinide ziyaret etmenizi öneririz. Gezinizin ardından yedi uyuyanları ziyaret etmeli ve hikayesini okumalısınız.

Efes Antik Kenti

Vaktiniz kaldıysa Selçuk'a 10 km mesafedeki Meryem Ana Evi'ni görebilirsiniz. Dönüşte Selçuk merkezde İsabey Camii ve eski hamamını görebilir ya da diğer bir güne bırakabilirsiniz. Bu bölge içerisinde yer alan Şirince Köy'üde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında olmalı.

 

Kuşadası'nda biraz serinlemek ve farklı şeyler denemek için bölgenin en büyük aqua parkı Adaland'i önerebiliriz.

Adaland

Şu anda Kuşadası'ndasınız ama size çokta uzak olmayan bir noktada Hierapolis antik kenti sizi bekliyor. Programınıza göz atarak bu antik kenti ve travertenleri programınıza dahil edebilirsiniz.

 

Marmaris ve Fethiye içinde birkaç öneride bulunarak size şimdiden iyi seyahatler diliyoruz.

 

Fethiye

Fethiye'de Babadağ'dan yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

Kelebekler vadisinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Rafting yapabilirsiniz.

Jeep safariye katılabilirsiniz.

Dalış yapabilirsiniz.

 

Marmaris

İçmelerde plajda keyif yapabilirsiniz.

Kleopatra Plaj'ına gidebilirsiniz.

Dalyan'a günübirlik tekne turuna katılabilirsiniz. Çamur banyosunu deneyebilirsiniz. Kaunos Kaya Mezarlarını görebilir hikayelerini dinleyebilirsiniz.

Marmaris Kalesini ve Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Günübirlik gemi turlarına katılabilirsiniz.

Bölgenin en popüler kapalı çarşısı Marmaris Büyük Çarşıyı ziyaret edebilirsiniz.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim