Patmos AdasıOn iki adalar içerisinde en kuzeyde yer alan Patmos Adası kutsal ada olarakta anılmakta. Yunan Adaları içerisinde sakin ve küçük olan bu ada Güllük Körfezi açıklarnda olan kayalık bir adadır. Patmos Ada'sı efsanelere göre İsa'nın Aziz Yuhanna'ya görünmüş olduğu mağaranın bulunduğu adadır. Bu nedenden ötürü de Hristiyanlarca kutsal sayılan bir ada özelliği taşır. Hristiyanların kutsal adası olan Patmos Adası Ege'nin Kudüs'ü olarak bilinmektedir. 
 
Adanının nüfusu senelerdir sabit olmasıyla birlikte balıkçılık ve turizm adanın tek geliridir. 6. yy – 11. yy arası adada kimse yaşamamış, 1088'li yıllara gelindiğinde ise Christodoulos adadaki yaşamı tekrardan başlatmıştır.Adanın merkezine Skala diyorlar. İdari açıdan ada üçe ayrılmış; merkezi Skala olmakla birlikte, Kambos ve Orta Khora adadaki diğer yerleşim alanlarıdır. Skala geleneksel tavernalarıyla tam bir Yunan Köy'ünü andırıyor. 
 
 
Bu oniki adayı ziyaret edenler iki gruba ayrılmaktadır; ilk grup dini açıdan önemi nedeniyle ziyaret ederken diğer grup ise güzel plajları, eşsiz güzelliği ve masmavi denizlerinin keyfini doyasıya çıkarmak için gelmektelerdir. Patmos'da geceleri daha sessiz geçerken, gündüzleri oldukça hareketli ve renklidir. Bunda sabahları birçok tur gemisinin Patmos'a uğramasının da büyük etkisi vardır.
 
 
Rıhtıma gelenler ilk olarak 'Aziz Yuhanna Manastırı'nı ziyaret ederler bunun nedeni ise Hristiyanlara göre Efes'ten sonra görülmesi gereken diğer yer burasıdır. Manastır hem hazinelerini hem de inançlarını korumaya yönelik tasarlanmıştır. Gerek payandaları gerekse kuleleriyle adeta peri masallarını çağrıştırmaktadır. Burayı ziyaret etmeden gitmeyiniz. Buraya açık kıyafetlerle girmek ve yüksek sesle konuşmak kesinlikle yasak. Manastırın çevresinde dükkanlar ve takı satan yerler var. Ayrıca burada bulunan ve adaya hakim olan Balcony Cafe'de oturup eşsiz manzarası eşliğinde, soğuk içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Küçük iskelelerde diğer adalarla olan ulaşımı sağlamak için birçok tekne mevcut. Birbirinden şık restoranlar, pastaneler ve hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz dükkanlar var. Ayrıca Patmos'da deniz ürünlerinin ön planda olduğu birçok restoran da barındırmakta, tatmadan geçmeyiniz. Dilerseniz limandan motosiklette kiralayabilirsiniz. Patmos Ada'sı şirin, küçük, sakin ve bir o kadarda temiz. Yat limanı adanın doğusunda yer almakta. Limandan çıkınca sağ kısımda küçük ama tertemiz bir plaj bulunmakta. Buradan denize girebilir ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca Paskalya kutlamalarını yakalayabilirseniz İsa'nın son akşam yemeği'nin sergilenmesini kaçırmayınız. Khora ve Hora'nın dar sokaklarında akşam yürüşü yapıp Kastelli tepesinden de güneşin batışını izlemelisiniz. Söylemeden yazımıza son vermeyelim; Lipsi, Marathi ve Nergiscik adacıklarına da günübirlik turlar yapmanızı öneririz. 

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim