HeidelbergGüney-Batı Almanya'da yer alan Heidelberg'in tarihi antikçağ Roma İmparatorluğu'na dayanmaktadır. Şehrin Neuenheim bölgesinde ise Romalıların izlerine sıklıkça rastlanmaktadır. Şehir, ortaçağ döneminde etrafını çevreleyen kentlerin Manastırlarına bağlı kalmış olmakla birlikte yeniçağa geçilinmesine kadar kralliyetin yerleşim alanı olmuştur.
 
Heidelberg Almanya'nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Universitat'ı barındırır. Dünyaca ünlü olan bu üniversite iki kampüsten oluşur ve şehrin iki yakasına ayrılmıştır. İlk kampüsünde daha çok sanat ve sosyal ağırlıklı bölümler bulunurken, diğer kampüsünde ise Almanya'nın en iyi tıp fakültesi yer almaktadır. Şehri ikiye ayıran Neckar sarayı ve nehri ile birlikte adeta bir tabloyu andıran kent, Almanya'nın en romantik kenti olma ünvanına da sahiptir. Şehrin büyük bir çoğunluğunu öğrenciler oluşturmaktadır, bu nedenle genç nüfus yoğunluğu oldukça fazladır. Heidelberg, Mannheim'a 15 dakikalık mesafede yer almaktadır. Ayrıca kent adıyla anılmakta olan baskı ve matbaa makineleriylede ünlüdür.
 
Yılda ortalama üç milyon günlük turist ile Almanya'nın ve Avrupa'nın hatta belki de dünyanın ziyaretçi istatistiği içerisinde en üst tepede yer alıyor. Günlük ziyaretlerin yanısıra daha uzun ziyaretlerede açık olan Heidelberg, gezip görülebilcek harika yerler barındırmaktadır.
 
Heidelberg'e gidilince uğranılmazsa olmaz olan İstiklal Caddesi'ni anımsatan  Hauptstraße meydanına uğramadan geçmeyiniz. Özellikle akşamları bir başka güzeldir bu meydan. Yol boyunca uzanan kafelerin arasında yürürken Heidelberg'in tarihi evlerini izlemek oldukça keyiflidir. Sume Brunnen çeşmesini geçtikten sonra üniversiteye varırsınız. Meydanda; yeni üniversite, eski üniversite, yemekhane, kütüphane, tarihi üniversite hapishanesi ve de Arslan çeşmesi yer alır. Almanya'nın en romantk kenti olarak adlandırılan Heidelberg, Eski Köprü ve harikulade Saray'ı arasında rüya gibi romantizmin kapılarını çalmaktadır. Teleferik yardımıyla Heidelberg Kalesi'ne çıkmanız mümkün. Girişi ücretli olan bu kale, Heidelberg'i ayaklarınızın altına alıyor. Kaleyi gezdikten sonra Heiliggeistkirche kilisesini gezebilirsiniz. Burdan çıktıktan sonra aşağıda tarihi köprünün kapısı karşınıza çıkar. Burada kaleyi arkanıza alıp çok güzel resimler çekinebilirsiniz. Ayrıca sizlere tavsiyemiz eğer güzel bir havaya denk geldiyseniz Ren Nehri'nin sağ kolu olan Neckar'da tekne turuna çıkmalısınız.
 
Alışveriş ve yemek yemek için uğramanız gereken cadde Hauptstraße. Burada birçok kafelere ve mağazalara rastlamak mümkün. Şehrin en ünlü dondurmacısı olan Schmelzpunk ve en şirin kafesi olan Moro Cafe burada yer almakta. Irish pub tutkunları ise kesinlikle yine bu cadde üzerinde yer alan Dubliner'ı ziyaret etmeli. Gece hayatı ise diğer Alman şehirlerine kıyasla daha hareketli olduğunu söylemeden geçmeyelim. Ve son olarak ülkenize döndüğünüzde yakınlarınıza ne hediye etmelisiniz sorusuna cevabımız ise tabiki çikolata.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim