AdanaAdana Şehir Rehberi

Avrupa'yı Asya'ya bağlayan yolların üzerinde, Türkiye’nin güneyinde bulunan Adana, Akdeniz Bölgesi'nde, Çukurova denilen ovalık bölgede yer almaktadır. Akdeniz'e 160 km kıyısı olan Adana, M.Ö. 6000'li yıllara dayanan tarihi ile Hitit İmparatorluğu'ndan Osmanlı İmparatorluğu'na kadar sayısız uygarlığın beşiği olmuştur. Sulak ve verimli topraklar üzerinde kurulmuş olan Adana'ya tabiat oldukça cömert davranmıştır.

Gezilebilecek Yerler

Adana sahip olduğu tabii güzelliklerin yanında kültür, tarih ve inanç turizmine ev sahipliği yapan çekici ve büyüleyici bir kenttir. Çok sayıda tarihi eser, köprü, cami, kilise, han, hamam, müze, kale, kervansarayın varlığı, tarihi İpek Yolu'nun buradan geçmesi ve Toros Dağları'nın bahşettiği mükemmel doğal güzellikler, bu kenti bir rüya alemine dönüştürmüştür.

Seyhan ve Ceyhan Nehirleri, Toroslar'ın tepesindeki Yedi Göller, eşsiz platolar, kuş cennetleri ve termal yerler Adana'nın doğal yapısının kente bahşettiği harikulade yerlerdir.

Şehir merkezinde bulunan ve 1924 yılında açılan Adana Arkeoloji Müzesi (Türkiye'nin en eski on müzesinden biri), Kuruköprü'de bulunan Etnografya Müzesi, Seyhan Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Müzesi ve Adana-Ceyhan arasındaki tarihi İpek Yolu üzerindeki Misis Mozaik Müzesi kentin kültürel ve tarihi birikiminin önemli parçalarıdır. Adana’ya geldiğinizde ayrıca Misis ve Karasu Antik Kentleri'ni de görmeniz gerekir.

Eski Adana evleri, özellikle Taş Köprü ve Tepebağ'da olanlar, Adana'nın yöresel mimarisinin en güzel örnekleridir.

Kültür ve Eğlence

Verimli topraklar üzerinde olması ve çok elverişli coğrafi konumu nedeniyle Adana tarih boyunca birçok uygarlık için önemli bir yerleşim alanı olmuştur. Çukurova kültürü tüm bu medeniyetlerin ortak kültürüdür. Adana'da birçok kültür merkezi görme şansınız vardır. Adana İl Halk Kütüphanesi, Çağdaş Çocuk Kütüphanesi, Mehmet Sabancı Çocuk Kütüphanesi ve Devlet Güzel Sanatlar Galerisi yaşayan kültürün önemli bileşenleridir.

Altın Koza Kültür ve Sanat Festivali, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, geleneksel folklor, sinemalar ve tiyatrolar otantik kültürün önemli parçalarıdır.

Geleneksel el sanatları, özellikle kırsal kesimlerde oldukça yaygındır. Halı, kilim, elbise, çanta ve kabartma yerel el işlerinin en güzel örneklerindendir.

Akdeniz sahili boyunca uzanan Karataş ve Yumurtalık'taki plajlar deniz sevenler için en uygun yerlerdir.

Mevcut göl ve barajlar rafting (özellikle Göksu), balıkçılık (özellikle Seyhan ve Ceyhan) ve sörf yapmaya olanak vermektedir.

Toros Dağları'nın eteklerinde yabani geyik ve keçilerin varlığı kentte avcılığın gelişmesini sağlamıştır. Bu amaca hizmet etmek için buralarda çok sayıda hayvan üretimi tesisi kurulmuştur.

Yeme İçme

Farklı kültürleri bünyesinde barındıran Adana mutfağı oldukça zengindir. Baharat, un, et, buğday kent yemek kültürünün başında gelir. Yörede çökelek, peynir, yoğurt ve süt tüketimi oldukça fazladır.
Tahıl, buğday ve tarım kent ekonomisi için büyük önem taşırken baklagiller, sebzeler ve meyveler Adana'nın Akdeniz ikliminin etkisi altında kalmasıyla çok fazla miktarda üretilmektedir.
Adana kebabı dünyaca ünlüdür. Gittiğinizde mutlaka yöreye özgü kebabı yerinde tatmanız gerekir.

Yörenin Diğer Ünlü Yemekleri
Çorbalar: Hayır çorbası, yüzük çorbası, toga, topalak
Köfte: Çiğ köfte, içli köfte, hırcıklı köfte,
Pilav/Sebze: Komeç lapa, ekşili pancar
Börekler: Baharatlı ekmek, setikli ekmek, sıkma
Et yemekleri: Biryan kebabı, cığırtlak kebap, adana kebabı
Salatalar: Muammara, haydari, babagünnaç, humus, bartafit, vartabi
Tatlılar: Künefe, bandırma, bici bici, karkus, kaynar, paliza
İçecekler: Şalgam, aşlama ve ayran

Alışveriş

Dokumacılık kentin en yaygın el sanatlarıdır. Zevkli motiflerle dokunmuş Adana'ya özgü halı, kilim ve keçelerden mutlaka satın almalısınız. Eğer genel alışveriş yapmak isterseniz kent merkezinde bulunan alışveriş merkezleri uygun mekanlardır.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim