PargaYemyeşil dağlarla ve kumsallarla bezenmiş Parga, Yunanistan'ın Epirus ilinde yer alan şirin bir tatil kasabasıdır. Parga Antik Çağ zamanında Tesprotians'larım yerleşim alanıydı ve Ypargos olarak adlandırılmaktaydı. Venedikliler 1570 yılında şehrin kuzey burnuna kale inşa ettiler. Epirus gibi Parga'da Balkan savaşları sonrası Yunanistan'ın toprakları arasına katıldı. Parga'nın batı kısmında çeşitli çam ağaçları ve dağlık bir burnun bulunduğu kayalık yamaçlar yer alırken doğu kısmında ise çeşitli ağaçların olduğu küçük bir burun bulunmaktadır.
 
Kasabanın geniş meydanını sarmalayan balıkçılardan sıyrılıp tepelere doğru çıkmaya başladığınızda daracık sokaklarına ve camlarından rengarenk çiçeklerin sarkıldığı binalar ve hediyelik eşya satan dükkanlar çıkıveriyor karşınıza.. Bu taş evler birbirinden renkli ve şirin. Yeşil, turuncu.. Müthiş bir manzara sunuyor bu birleşim.
 
Şehre hakim olan Parga Kalesi görmeniz gereken bir yer. Manzarası müthiş ancak kale biraz bakımsız. Kale'nin içerisindeki ana bina ise cafe olarak kullanılmakta. Kalenin en ilginç yapısı ise kapısı. Önemli bir durum için yabancıları kaleden uzak tutulmak için yapılan, keskin demirlerden oluşan bu kapı gerçekten enteresan bir görüntü sunuyor. Ali Paşa Kalesi de görülmesi gereken diğer yerlerden biri. Parga Kalesin'de olduğu gibi buranın manzarasıda muhteşem. Ali Paşa Kalesi'nde Parga'yı daha yukarıdan görmenin tadına varıyorsunuz. Ancak bu kalede de Parga Kalesi gibi biraz bakımsız. Kale topları yerlerde, otların arasında.. Ayrıca Parga'ya yarım saat uzaklıkta bulunan Nekromanteio ve Acheron antik kalıntılarınıda ziyaret etmeden geçmeyiniz.
 
Parga, kumsallarıyla da ünlü bir kasabadır. Hemen hemen her türlü isteğinizi karşılayacak plajları bulunmaktadır. En popüler ve büyük plajı Valtos'dur ve oldukça hareketlidir. Tercihiniz sakinlikten yanaysa Lichnos plajına gitmelisiniz. Su sporları tutkunuysanız Ai Giannakis plajı sizin için doğru adres! Eğer tercihiniz bu plajlardan yana değilse, gezi teknelerinden birini kiralayıp uzaktaki bakir plajlardan birine götürmesini isteyebilirsiniz.
 
Yemeklerinizi Parga'nın daracık sokaklarının her iki yanınada yayılmış küçük ve sakin restoranlarında Yunan müzikleri ve muhteşem manzarası eşliğinde yiyebilirsiniz. Hemen hemen her türlü balık çeşidinin bulunduğu Parga'da öne çıkan diğer bir lezzet ise Parga kebabıdır. Güzel bir kahvaltı için ise sucuklu yumurtası gerçekten ünlü.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim