İstanbulÜlkemizin tarihi, kültürel ve ekonomik yönden en önemli şehri olan İstanbul aynı zamanda ülkemizin en kalabalık ve en güzel şehirlerinden biridir. Kalabalık nüfusa ve yoğun bir trafiğe sahip olmasına rağmen insanların kesinlikle vazgeçemediği bir harikalar diyarıdır İstanbul. Avrupa'yı Anadolu'ya bağlayan bu şehir, dünyanın en yoğun boğazlarından biridir. Tarihi açıdan çok önemli bir konuma sahip olan İstanbul birçok önemli imparatorlukların başkenti olmuştur. 2010 yılında UNESCO tarafından korunma altına alınmıştır.
 
Akdeniz ve Karadeniz ikliminin bir arada yaşandığı İstanbul'da, yaz mevsimi ziyaret açısından en uygun dönemdir. Ancak sert bir iklim görünmediği için her mevsim gidilebilir. İstanbul'da konaklama için her bütçe ve görselliğe hitap eden binbir çeşit yer bulunmaktadır. Beyoğlu, Taksim, Ortaköy, Kadıköy, Sultanahmet ve Beşiktaş'ta konaklamak hem merkezi konuma sahip olma açısından hem de gezilecek yerlere yakınlık açısından ön plandadır.
 
İstanbul'da gezilecek çok yer olduğundan müze kartı almanız faydalı olacaktır. Gezilecek yerlerinin başında; Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camiii, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Galata Kulesi, Pierre Loti, İstiklal Caddesi, Mısır Çarşısı, Kız Kulesi, Kapalı Çarşı, Yerebatan Sarnacı, Rumeli Hisarı, İstanbul Boğazı, Gülhane Parkı, Ortaköy ve Arkeoloji Müzesi gelmektedir. Ayrıca vaktiniz olursa mutlaka Adalarına'da gitmenizi tavsiye ederiz. Özellikle Büyük Ada görülmesi gereken yerlerden biri. Ayrıca İstanbul'a gelip boğaz turu yapmadan da gitmeyiniz. Müthiş manzarasını ve görkemli mimari yapısını bir de boğaz turu yaparak gözlemleyiniz. Galata Kulesinin ve Pierre Loti'nin manzarasına tanık olmadan, Büyükada'da fayton ya da bisiklet turu yapmadan, Ortaköy'de kumpir, Kanlıca'da yoğurt, Çiçek Pasajında ise balık yemeden, Mısır Çarşı'sından baklava, lokum ve pastırma almadan kesinlikle dönmeyin.
 
İstanbul'da, Osmanlı Türk Mutfağının etkileri görülmekte ve her geçen gün bu mutfak zenginleşerek devam etmektedir. Bu mutfakta; kuru fasulye, bulgur, börek, zengin zeytinyağlı sebzeleri, pilav çeşitleri yan öğün olarak sunulurken; döner kebap, köfte ve şiş kebap ya da patlıcanlı, yoğurtlu, acılı kebap çeşitleri ana yemek olarak sunulmaktadır. Kadayıf, baklava ve hamur tartları ise sofraların vazgeçilmez tatlılarıdır. Ayrıca İstanbul birçok milletin mutfağına ev sahipliği yapmaktadır. Türk milli içkilerinin başında rakı ve ayran gelir. Diğer bir içeceği ise şüphesiz Türk Kahvesidir. Bira ve şarabın ana yeri ise Anadolu topraklarıdır.
 
Alışveriş açısından da çok zengin olan İstanbul'da, birçok ünlü markaların satıldığı mağazalar olduğu gibi ekonomik alışveriş yerleri de bulunmaktadır. Bağdat Caddesi ve Nişantaşı bu lüks mağazaların bulunduğu yerlerdir. Ayrıca birçok alışveriş merkezi de yer almaktadır. Bunlardan birkaçı; Kanyon, Cevahir, Marmara Forum, İstinye, Trump Towers, Sapphire ve Palladium'dur. Ayrıca Mısır Çarşısı ve Kapalı Çarşı birçok dükkanı barındıran ünlü çarşılarındandır.
 
Oldukça hareketli bir gece hayatına sahip olan İstanbul, şehrin birçok yerinde barlar, pub tarzı yerler ve gece kulüpleri bulunmaktadır. İstiklal Caddesi, Kadıköy, Bebek, Bağdat Caddesi ve Etiler gece hayatının en yoğun olduğu noktalardır. Her türlü müzik tarzına ve her türlü bütçeye uygun mekanlar yer almaktadır. İstanbul'da yaygın bir eğlence tarzı olan rakı balık için Çiçek Pasajı en bilindik yerlerden biridir. İstanbul'da operadan, baleye, sergilere, tiyatrolarına, klasik müzik konserlerine kadar birçok kültürel etkinlik yer almaktadır.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim