AğrıAğrı Şehir Rehberi

Anadolu'nun doğusunda yer alan Ağrı, İran ile Anadolu'yu bir birine bağlayan kenttir. Tarih boyunca Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden uygarlıklar için bir kapı olmuştur. Ağrı’yı sadece geçiş kapısı olarak gören bu uygarlıklar kentte yerleşik medeniyetler kurmamışlardır.

Gezilebilecek Yerler

Ağrı, sahip olduğu doğal güzelliklerin yanında, Türkiye'nin tarihi ve kültür kentlerinden biridir. Ağrı Dağı, İshak Paşa Sarayı, Meteor Çukuru, Diyadin Kaplıcaları, Meya Mağaraları, Balık Gölü, Beyazıt Kalesi ve Gürbulak Gümrük Kapısı ile Ağrı mutlaka görmeniz gereken önemli turizm kentlerinden biridir.

Türkiye, Ermenistan ve İran'ı birbirine bağlayan Ağrı Dağı, 5.137 m'lik yüksekliğiyle dünyanın ikinci, Türkiye'nin ise birinci en yüksek dağı olma ünvanına sahiptir. Doğubayazıt'tan 15 km uzaklıkta sönmüş bir yanardağ olan dağın yanı başında 3.896 m'lik Küçük Ağrı Dağı yükselir. 4000 m'sinden sonrası yıl boyunca karla kaplı olan dağın manzarası sizleri büyüleyecektir.
Doğubeyazıt ilçesinden 5 km uzaklıktaki İshak Paşa Sarayı, İstanbul Topkapı Sarayı'ndan sonra, en büyük tarihi saraydır. Ağrı ziyaretinizde çok değerli tarihi ve kültürel bir yapı olan İshak Paşa Sarayı'nı mutlaka görmeniz gerekir.
Alaska'dan sonra dünyanın ikinci büyük Meteor Çukuru Ağrı’da bulunmaktadır ve görenleri cazibesiyle mest etmektedir.

Yüksekliği ve genişliği eşit olarak 30 m olan doğa harikası Kudret Köprüsü, Murat Nehri tarafından kayaların aşındırılmasıyla oluşmuş doğal bir köprü olma özelliğine sahiptir. Diyadin'de bulunan Meya Mağaraları ve kaplıcalar da kentin uğramanız gereken diğer önemli yerleri arasındadır.

Kültür ve Eğlence

Ağrı Anadolu'nun özgün kültürünü yaşatan kentlerden biridir. Halı ve kilim dokumacılığı, el örgüsü kazaklar ve çapalar, buğday ve çavdar saplarından yapılan eşyalar, keçe yapımı ve halk müziği kentin geleneksel kültürünün en önemli sembolleridir. Çoğunlukla davul ve zurna eşliğinde oynanan Ağrı'ya özgü oyunlar oldukça yaygındır.

Arıcılık yöre halkı için önemli bir uğraştır. Türkiye'nin en lezzetli çiçek balı burada üretilir.

Balık Gölü'ndeki alabalıklar kentte olta balıkçılığını ortaya çıkarmıştır. Balık Gölü'nde balık tutmadan ve nefis alabalıkları tatmadan kenti terk etmemeniz gerekir.

Ağrı Dağı dağcılık ve kamp için oldukça elverişlidir. Yerli ve yabancı turistlerle birlikte dağın eteklerinde kamp kurmak size büyük keyif verecektir. Merkezden 36 km uzaklıktaki tesisler, Kasım ve Mart ayları arasında kayak turizmi için mükemmel bir alternatiftir.
Yeme İçme
Kent insanının başlıca geçim kaynağının hayvancılık olması et ve hayvan ürünleri tüketimini ön plana çıkarır. Elverişsiz iklim şartlarından ötürü sebze üretimi pek mümkün olmadığı için tahıl yöre mutfağının temel malzemesidir. Ağrı'ya özgü Abidagör Köfte ve beyaz balı mutlaka tatmalısınız.

Özgün kent mutfağından seçmeler: Abidagör köfte, gösterberg et, selekeli, alabalık, beyaz bal, haşıl, hengel, erişte, kuymak, hasude, yalancı köfte, halise, murtuğa.

Alışveriş

Doğubayazıt ilçesindeki pasajlar Ağrı'nın başlıca alışveriş yerleridir. Bu pasajlarda otantik ve hediyelik eşyaları çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Şehir merkezindeki Eski Van Caddesi otlu peyniriyle ünlüdür. Buradaki nefis otlu peyniri mutlaka tatmanız tavsiye edilir.

Aladağ ve Sinek Yaylalarında nefis bir bal üretilir. Aynı balı şehir merkezinde de bulabilirsiniz. Ayrıca kente özgü polenlerden kent merkezinde bulmanız mümkün.

Doğubayazıt ilçesinde kente özgü halı ve kilim satan yerler de oldukça ünlüdür. Bu halı ve kilimleri hediyelik eşya ya da hatıra olarak satın alabilirsiniz.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim