SzegedMacaristan'ın en büyük 3. şehri olan Szeged ülkenin güneyinde yer alır. Tisza nehrinin iki kıyısınada kurulan şehir, 2010 yılında 'Avrupa Kültür Başkenti' olarak seçilmiştir. Macaristan'ın en seçkin üniversitelerinden biride burada yer almaktadır. Tam bir güneş şehri olarak bilinen bu şehre gidebileceğiniz en uygun dönem haziran ve ağustos ayları arasıdır.
 
Şehir geniş caddeleri ile ilgi çekmektedir. Kültürel etkinliklerin ve çeşitli fuarların düzenlendiği Dugonics Meydanı mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu meydanda Andras Dugonics ve  Atilla Jozsef Bronz Heykeli yer almaktadır. Dom Meydanında ise Müzikal Saat, Dömötör Kulesi ve Szegedi Cathedral'i görülmesi gereken yerler arasındadır. Klauzal Meydanında ki Rakam Heykelini ve Sokak Müziği Heykelini de ziyaret edebilirsiniz. Su Kulesine çıkıp şehrin muhteşem manzarasını izleyebilir, vaktiniz varsa eşsiz bir dinlenme tesisi olan Napfenyfürdo Aquapolis su eğlence parkına gidebilirsiniz. Ayrıca Botanicak Garden, Sırp Ortodoks Kilisesi, Vadaspark Hayvanat Bahçesi, Black House Museum, Mora Ferenc Museum ve Ağıt Köprüsü gezilmesi gereken diğer yerler arasındadır.
 
Şehirdeki menülerde yoğun olarak sosis ve salam kullanılmaktadır. Halaszle leziz bir balık çorbasıdır. Szegedi Halaszle ise bir çeşit balık güveçtir. Balık seviyorsanız bunları deneyebilirsiniz. Szechenyi Ter ve Oskolta Utca çevresinde yöresel tadları tadabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Eğer manzaralı bir yerde yemek yemek isterseniz, Tisza nehri kıyısındaki Felso Tisza üzerindeki yerleri tercih edebilirsiniz.
 
Szeged'de pazar günleri alışveriş yerlerinin çoğu kapalı olmakla birlikte birçok alışveriş mekanı bulunmaktadır. Mars Ter'deki bit pazarından ilginç hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Daha da büyük bir yer tercih etmek isterseniz, Szeged Plaza uygun olacaktır. Popüler sinemalarda burada bulunmaktadır. Süpermarket tarzı alışveriş yerleri için ise Tesco ve Cora en iyi adreslerdir. Macar şarapları oldukça ünlü ve uygundur. Tokai en ünlü şarabıdır. Fiyat aralığı ise 300 ile 3000 forint arası değişmektedir. Buda yaklaşık 3 ile 30 lira arasına karşılık gelmektedir. Diğer içkilerde oldukça uygun fiyatlardan satılmaktadır. Çok uygun fiyatlarla içki satın alabilirsiniz.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim