JurmalaBaltık Bölgesi'nin en önemli tatil beldesi olan Jurmala, Letonya'nın 5. büyük yerleşimidir. Riga'ya çok yakın olan şehrin nüfusu yaklaşık 56 bindir. Ancak yaz ayları ile birlikte artan turist sayısıyla beraber 250 bine ulaşıyor. Bir yanı baltık denizine diğer yanı ise çam ormanları ve Lielupe Nehrine bakan şehir oldukça güzel.
 
Mavi bayraklı denizi ve ince beyaz kumlu sahili ile tatilcilerine güzel anlar yaşatan şehir aynı zamanda ülkenin en önemli SPA merkezi konumundadır. İnce kumlu plajları ile ünlü olan Jurmala'nın denizi soğuktur. Buna rağmen çok turist çekmektedir. Çamur banyoları ve termal suları ile çok ünlüdür. SPA otellerinin yanı sıra, birçok sayıda güzellik ve sağlık merkezide bulunuyor. Jurmala'da 4000'den fazla tarihi yer bulunmakla beraber, bu binaların 414 tanesi Mimari Anıtlar listesinde yer almaktadır. Sovyet döneminden ve 18. yy'dan kalma yapıları mutlaka görmelisiniz.
 
Letonya'nın mutfağı oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Yemekleri en çok sığır eti, domuz eti, patates ve balık içerir. Biesu Zupa adlı pembe renkli soğuk pancar çorbasının ve bezelye çorbasının tadına bakmanızı öneririz. Jurmala turistik bir mekan olduğu için, restoranların yanı sıra büfe tarzı yerlerde çokca bulunur. Ancak kış aylarında giderseniz, bu büfeleri kapalı göreceksiniz. Jurmala'nın merkezinde bulunan Jomas Iela caddesinde birçok restoran ve kafeler bulunmaktadır. Cafe 53'de İspanyol usülü Cortado'sunun diğer adıyla Sütlü Espresso'sunun tadına da bakmanızı tavsiye ederiz.
 
Jurmala'da alışveriş kültürü daha çok hediyelik eşya üzerine yoğunlaşmıştır. Küçük dükkanlardan ya da sokakta bulunan dükkanlardan alışverişinizi yapabilirsiniz. Turistik bir mekan olması nedeniyle gece hayatı özellikle yaz aylarında oldukça hareketlidir. Mekan sayısı az olmasına rağmen güzel mekanlar bulunmaktadır.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim