SemerkantÖzbekistan'ın güneyinde yer alan Semerkant, dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Ekonomik olarakta ülkenin en önemli merkezi konumundadır. Birçok İslam devletini bünyesinde barındıran şehirde, İslam kültürüne ait birçok yapı bulunmaktadır. Karasal iklimin görüldüğü Semerkant'a gitmek için en uygun dönem nisan, mayıs, haziran, eylül ve ekim aylarıdır.
 
Tarihi, kültürel ve mimari açıdan oldukça önemli yapılara sahip olan Semerkant'ta gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Registan Meydanı görülmesi gereken yerlerin başında gelir. İçerisinde bulunan üç medrese gezilebilir. Eski Kent meydanıda görülmesi gereken yerlerden biridir. Semerkant'a ait harabelerin bulunduğu Afrosiab'ı ziyaret edebilirsiniz. Şehirdeki en önemli yerlerden biride Uluğbey'in gözlemevidir. International Museum of Peace and Solidarity ve Afrosiab Museum'u mutlaka görmelisiniz. Bibi-Khanum Mosque da ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır. Ayrıca Şarapçılık Müzesi'ne gidip birbirinden güzel şarapları tatma fırsatını yakalayabilirsiniz. Özbekistan'ın en kutsal yerlerinden biri olan Hazreti Davut Cave Mağarası'da görülmesi gereken yerlerdendir.
 
Özberk ekmekleri oldukça meşhurdur. Semerkant ekmeğini mutlaka denemelisiniz. Plov adlı geleneksel yemeği özel günlerde yenilmektedir. Shaslyk adlı koyun etinden yapılan yemeği de oldukça lezzetlidir. Lipioshka adlı yiyeceği ise hem restoranlarda hem de sokak satıcılarında bulmanız mümkün. Samsa adlı hamur tatlısıda genellikle sokakta satılır. Semerkant'a gidip Özbek pilavını tatmadan sakın dönmeyin. Borı çorbasınıda deneyebilirsiniz. Regal Palace, Istiqlol, Cafe Nur ve Karim Bek gidebileceğiniz restoranlardan bazılarıdır.
 
Orta Asya'nın en iyi pazarlarının bulunduğu Semerkant'tan birçok şifalı ot satın alabilirsiniz. Kaliteli ipeğin üretildiği şehirde birçok büyük mağazada vardır. Geleneksel Özbek danslarını izleyebileceğiniz birçok mekan bulunmaktadır. Çok renkli bir gece hayatına sahip olmasada, avrupai tarzda gece kulüpleri ve barları bulunmaktadır. Bar Chinzano, Sharq, Afrosiab ve Blues Cafe gidebileceğiniz mekanlardan birkaçıdır.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim