BatmanBatman Şehir Rehberi

Dicle Nehri ve onun kolları Batman ile Garzan Çayları arasındaki havzada yerleşmiş olan Batman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alır. Dicle Nehri batıdan doğuya doğru kenti dolaşırken Batman Çayı da şehrin Diyarbakır ile olan sınırını çizdikten sonra Dicle ile birleşir. 4000'den fazla mağarasıyla Batman dünyada ender bulunabilecek doğa harikası yerlerden biridir.
 

Gezilebilecek Yerler

Dicle Nehri kıyısında kurulan Hasankeyf ilçesi geçmişte bölgenin önemli bilim ve kültür merkezi olmuştur.
Hasankeyf , camiler, anıtlar ve Büyük Saray bu tarihi kent sınırları içerisinde yer alır. Adı her zaman Batman ile birlikte anılan Hasankeyf kente geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

Batman (Malabadi) Köprüsü, kentin önemli tarihi eserlerinden biridir. Ulaşım fonksiyonunun yanında köprüde dinlenme ve korunma odaları bulunur. Memikan ve Devlet Demiryolları Köprüleri kentin diğer önemli köprüleridir.

Batman, kale ve mağaralarla doludur. Pertukan Kalesi (Tekevler Köyü), Beksi Kalesi (Beksi Köyü), Kandil Kalesi (Hergemo Köyü) kentteki tarihi kalelere örnektir. Hasankeyf Mağaraları kentin en önemli turistik yerlerindendir. Burada tam 4.000 mağara yer alır. Bu mağaralar ev sahipliği yaptıkları sayısız uygarlığın izlerini taşımaktadır.

Mor Kiryakus (Ayrancı Köyü/Besiri ilçesi) ve Mor Aho (Üç Yol Köyü/Hasankeyf) Manastırları kentin diğer değerli tarihi eserlerindendir. Bu görkemli mekanları mutlaka ziyaret etmeniz gerekir.
Kültür ve Eğlence
Batman Hasankeyf Kültür ve Sanat Festivali ile Bal ve Ceviz Festivali kentteki önemli kültürel aktivitelerdir.

Otantik el sanatları kent kültürünün önemli bir parçasını oluşturur. Dokumacılık, teknolojik gelişmelerin doğal bir neticesi olarak yaygınlığını yitirmiş olmasına rağmen, kent kültüründe önemli bir yere sahiptir. Özellikle kilimcilik yaygındır. İğne işi, oya, kanaviçe, yün çorap ve benzeri uğraşlar başlıca el sanatları arasında yer alır.

Davul, zurna, keman, düz saz, kaval ve def halk danslarına eşlik eden başlıca çalgılardır.

Kentte doğa turizmi oldukça yaygındır. Hasankeyf'te mağaraları dolaşabilir, Dicle Nehri ve Batman Çayı'nda olta balıkçılığı yapabilir, Raman ve Mereto Platoları'nda gezebilirsiniz.
 

Yeme İçme

Börekler, et yemekleri, otantik çorbalar ve Hevra ekmeği kent mutfağının başlıca lezzetlerini meydana getirir.
Köfteler (içli köfte, çiğ köfte), dolmalar, bumbar, Şam börekleri, tandır ekmeği, pilavlar, mercimek çorbası ve yayla çorbası Batman'ın mutfak kültürünün önde gelen yiyecekleridir.
 

Alışveriş

Hasankeyf el sanatlarının merkezi durumundadır. Batman'ın bütün otantik eşyalarını burada bulabilirsiniz. Yerel hediyelik eşyaları, süs eşyaları ve geleneksel el sanatlarından ürünleri kentten birer hatıra veya hediye olarak alabilirsiniz.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim