BelgradBelgrad Şehir Rehberi

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alan Belgrad, Sırbistan'ın başkentidir. Ülkenin en kalabalık kenti olan Belgrad kültür, eğitim, ekonomi ve bilim merkezidir. Tarih boyunca defalarca yıkılıp tekrar inşa edilen kent çok sayıda uygarlığa ve ulusa ev sahipliği yapmıştır.
 

Gezilebilecek Yerler

Canlılığın ve hareketliliğin sembolü olan Belgrad Avrupa'nın en eski kentlerindendir. Belgrad, tarihi birikimlerinde devamlılık yakalayamamıştır. Ancak, kentte çok sayıda tarihi iz ve doğal unsurlar bulunmaktadır. Özellikle sayısız mimari ve tarihi önemi büyük evler görenleri etkilemektedir.

Eski Saray (the Old Palace), Belgrad Kent Meclisi'ne ev sahipliği yapar. 1882 ile 1884 yılları arasında inşa edilen bu yapı, Türk dönemine ait muhteşem oyma tavanlarıyla dikkatleri çeker.

Belgrad'da çok sayıda anıt bulunur. Kentin dört bir yanına dağılmış yaklaşık 300 anıt bulacaksınız.

Belgrad'da 65 halk parkı ve 40'ın üzerinde suyu içilen çeşme bulunur. Kalemegdan, Pionirski, Tašmajdan, Karađorđev ve Gradski Parkları, kentin en ünlü parklarındandır. Kalemegdan, kentin en büyük ve en güzel parkıdır. Bu parkta çok sayıda anıt, Askeri Müze, Belgrad Hayvanat Bahçesi, Cvijeta Zuzorić Sanat Evi, Belgrad Kültür Koruma Enstitüsü, bir luna park ve Belgrad Hisarı bulunur. Burada yer alan hisar, Sava ve Tuna Nehirlerine yukarıdan bakar. İki nehir hisarın dibinde birleşir.

Nikola Tesla Müzesi ve Ulusal Müze, Belgrad'ın en iyi iki müzesidir.

Sava ve Tuna Nehirlerinin toplam 200 km'lik kıyıları kent sınırları içerisinde uzanmaktadır. Bu bölümde, 16 ada bulunur. Ada Ciganlija, Veliko Ratno Ostrvo ve Gročanska ada, bu adaların en popüleridir.

Bu muazzam tarihi ve kültürel birikimin yanı sıra iki nehir, 16 nehir adası, parklar, bahçeler ve geniş yeşil alanlarla kaplı bir kent manzarası hakimdir.    

Kültür ve Eğlence

Belgrad, Sırbistan'ın kültür ve sanat başkentidir. Tiyatrolar müzik ve kültür merkezleri, galeriler, kütüphaneler, konserler ve diğer kültürel etkinlikler, Belgrad'ın zengin kültürel birikimini meydana getirir. Kent, ülkenin en önemli sanat ve kültür kurumlarına ev sahipliği yapar. Ulusal Tiyatro, Sanat Üniversitesi, Sırbistan Sanat ve Bilim Akademisi ve Sırbistan Ulusal Kütüphanesi, bu kültürel merkezlerden birkaç örnektir.

1868 yılında kurulan Ulusal Tiyatro, hem mimari bir harika hem de önemli bir sahne sanatları merkezidir. Bu tiyatro dram, bale, opera ve çeşitli kültürel etkinlikleri kapsayan geniş bir repertuvara sahiptir. Atelje 212, Jugoslovensko dramsko pozoriste (Yugoslavya Drama Tiyatrosu), Beogradsko dramsko pozoriste (Belgrad Drama Tiyatrosu), Bitef teatar.

Belgrad, çok sayıda orkestra, caz orkestrası ve koroyu bünyesinde barındırır. Kent opera ve balesi performansları Ulusal Tiyatro'da sahnelenir. Beogradska filharmonija (Belgrad Filarmonik Orkestrasi)  ve  Simfonijski orkestar RTS-a (Sirbistan Radyo Televizyonu Senfoni Orkestrasi)  Sanat Topluluğu Senfoni Orkestrası ve Belgrad Filarmonik Orkestrası, kentin başlıca orkestralarındandır.

Belgrad Belediye Kütüphanesi, Sırbistan Ulusal Kütüphanesi ve Belgrad Üniversitesi Kütüphanesi, kentin üç değerli kütüphanesidir. Kent Kütüphanesi, Belgrad'ın farklı yerlerinde çok sayıda şubeye sahiptir.

Kent, yıl boyunca birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Uluslararası Film Festivali (Şubat-Mart), Belgrad Yaz Festivali (Temmuz-Ağustos), Uluslararası Gençlik Müzik Yarışması (Mart), Uluslararası Belgrad Tiyatro Serüveni (Haziran), Belgrad Uluslararası Tiyatro Festivali (Eylül), Belgrad Kitap Fuarı (Ekim-Kasım) ve Belgrade Müzik Şölenleri (Ekim), kentte düzenlenen önemli kültürel organizasyonlardandır.

Belgrad, çok sayıda eğlence fırsatı sunan bir kenttir.  Kent, iki bereketli nehre ve çok sayıda suni göle sahiptir. Bu su alanları, balık açısından zengindir.
Ada Ciganlija, kentin eğlence merkezidir. Bu ada; sandal gezintileri, bowling imkânları, piknik alanları, mini golf alanları ile önemli bir spor ve eğlence merkezidir. Adada bulunan plaj, suni göl kenarında yer alan en iyi plajlardan biridir. Veliko Ratno Ostrvo Adası, tabiat severler için rüya gibi bir yerdir. Zemun olarak bilinen ünlü Lido Plajı bu adada bulunur.

Yeme İçme

Belgrad mutfağı, ulusal ve uluslararası yönüyle oldukça zengindir. Özel restoranlar ve geleneksel mekânlar çok çeşitli lezzetlerin mimarlığını üstlenmiştir. Kentin geleneksel mutfak kültürü oldukça gelişmiştir. Balık, salatalar ve tatlılar, kent mutfağında önemli bir yere sahiptir. Pembe, kırmızı ve beyaz şaraplar, biralar, meyve suları ve Türk kahvesi, kent mutfağının başlıca içecekleridir.

Skadarlija, kentin Bohem semtidir. Burası, geleneksel restoranlarıyla ön plana çıkar. Eğer kentin yerel lezzetlerinden tatmak istiyorsanız, burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yerel mutfak;

Salatalar: Sırp salatası (sebzeler, tuz, yağ, salatalık), sopska salatası (sebzeler ve peynir), kavrulmuş biber, sauerkraut, turşular (küçük salatalık turşusu, kırmızı biber, yeşil domates, karnıbahar, havuç)...

Et, Balık, salatalar ve tatlılar, kent mutfağında önemli bir yere sahiptir (levrek, domates, soğan, kırmızı biber, biber, limon),

Tatlılar: Kuru yemiş turta, orasnice, meyveli turta, krepler...

Alışveriş

Kral Aleksandra Bulvarı, alışveriş dünyasının merkezlerindendir. Kentin en uzun caddesi olan bu bulvar, her türlü fiyattan çok çeşitli ürünlerin satıldığı mükemmel dükkânlara ve diğer alışveriş mekânlarına ev sahipliği yapar.

Terazije Meydanı çevresi, yerel ve uluslararası markaların satıldığı lüks mekânların bulunduğu bir yerdir.

Knez Mihailova yaya alanı, kentteki alışveriş turunu tamamlamak için mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Burada, farklı kategorilerden çok sayıda alışveriş dükkânı bulacaksınız.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim