DonetskDonetsk Şehir Rehberi

Donetsk şehrinin kuruluşu 1869 yılına dayanır. Zengin kömür madenleri bulunan bölgeye Çar’ın emriyle önce demir çelik fabrikası, ardından da kent kurulur. “Donbas” adı verilen bölgenin kontrolü ve işletmesi İngiliz iş adamı ve mühendisi Djon Yuz’a verilmiş. Bu yüzden bölgenin merkezinde kurulan kent de ilk olarak “Yuzovka” olarak anılmış. Ta ki 1924 yılında ismi “Stalino” olarak değiştirilene kadar… Bugünkü isim “Donetski” 1961 yılından itibaren kullanılıyor. Kent, SSCB’nin en büyük sanayi merkeziydi. Günümüzdeyse Ukrayna sınırları içinde en büyük ve güzel şehirler listesinde bulunuyor, ülkenin doğu başkenti muamelesi görüyor. “Güller şehri” olarak da anılan Donetsk, endüstri, bilimsel araştırma ve kültür konularında da hatırı sayılır bir yere sahip. Şehrin futbol takımı Shakhtar Donetsk, son yıllarda Avrupa’da oldukça tanınıyor.

Gezilebilecek Yerler

Ukrayna’daki ikinci büyük manastırı Svyatagorsk, Donetsk’tedir. İçinde birçok kilise ve mağara bulunan manastır, geçmişte burada yapılan ibadetler ve sürdürülen yaşam hakkında oldukça bilgilendirici.  Opera Binası, Lenin Meydanı, ünlü Artoma Caddesi, Ulusal Park, Ulusal Müze kent merkezindeki diğer ziyaret noktaları arasında başta geliyor.

Dünyadaki  en büyük kaya tuzu madenlerinden biri de burada. Maden yerin 300 metre altında bulunuyor ve pek çok labirent ile odacıktan oluşuyor. Tuz madenleri günümüzde pek çok hastalığın tedavisi amaçlı da kullanılıyor. Maden sadece onu gezip görmek isteyenlere de açık.

Kültür ve Eğlence

Donetsk sosyal hayat olanakları bakımından da çok zengin bir şehirdir. Ukrayna’da kafeler cenneti olarak da bilinir; öyle ki kentte 200’ün üzerinde kafe, restoran ve eğlence merkezi bulunuyor. Donetsk’te ayrıca üç tiyatro, 53 kültürel ve sosyal mekân, 20 sinema, birer sirk, bölgesel güzel sanatlar müzesi ve gözlem evi var.

Donetsk Devlet Akademisi Rus Opera ve Bale Tiyatrosu’nda göz kamaştırıcı gösteriler sergileniyor. Kentin dünyaca ünlü sanatçıları arasında şarkıcılar Anatoly Solovolanenko ve Juriy Guljayev, bale sanatçıları Vadim Pisarev ve Imna Dorofeeva,  caz müzisyeni Valeriy Kolesnikov sayılabilir.

Yeme İçme

Bir kültür ve sanayi kenti olan Donetsk bünyesinde birçok öğrenci ve üst düzey yabancı çalışanı barındırıyor. Bu durum kentte dünya mutfağının başarılı örneklerini üreten restoranların bol miktarda olmasını beraberinde getiriyor. Başta Rus olmak üzere Gürcü, İtalyan, Türk, Özbek, Fransız restoranları oldukça kaliteli. 

Ukrayna geleneksel yemek anlayışı üç ana öğeden oluşur. “Birinci” anlamına gelen “pervoye” genellikle çorba, salata gibi başlangıçları kapsıyor. “Borşç” çorbası bu bölümün yıldızı. “İkinci” anlamındaki “ftoroye”de ise yanında patates olan et, tavuk veya balık yeniyor. “Tretye” ise “üçüncü” manasında ve komposto ya da tatlı temsil ediyor.

İklim nedeniyle genellikle soğuk havaya dayanıklı lahana, patates, şalgam gibi sebzeler bol miktarda tüketiliyor. Ayrıca balık, tavuk ve kırmızı etten üretilen fümeler de sıklıkla yeniyor.

Tavuk, et ve balık köftesi “katleta” olarak bilinir. “Kievski” olarak dünya literatürüne girmiş ve tavuk eti ile hazırlanan köfte oldukça lezzetlidir. Balık genellikle kurutulmuş veya marine edilmiş olarak bulunur. Genellikle tatlı su balıkları bulunmaktadır. Aynalı sazan, yayın, mersin balığı ve turna en çok tüketilen tatlı su balıkları. Deniz balığı olarak “barabulga” adı verilen iri cins barbun, uskumru ve kalkan bulunuyor. Siyah ve kırmızı havyar oldukça popüler.

Süt ürünleri de geleneksel beslenmede önemli yere sahip. “Smetana” adlı, her yemeğe ve tatlıya ilave edilebilen özel krema çok seviliyor.  Kaşar peyniri, lor, yoğurt, kefir yoğun tüketiliyor. Uzun kışlar reçel ve turşu çeşitlerini de yaygınlaştırmış.

Hamur ürünlerinden mantı ile oldukça benzeşen “pelmeni” oldukça ünlü. Mantının vişneli ve lor peynirli türü “vareniki” cinsi de popüler. Ülkede esmer ekmek kültürü yaygın. Tatları da oldukça lezzetli.

Alışveriş

Alışveriş için en uygun merkez Golden Ring. Şehrin en lüks alışveriş merkezi olan Golden Rin


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim