Edinburg1437'den beri iskoçya'nın başkenti olan Edinburgh, Glasgow'dan sonra ülkenin ikinci büyük kentidir.Avrupa'nın en güzel görünümlü kentlerinden biri olan şehir Ortaçağ ve Georgian dönemine ait izleri taşımaktadır.Kayaların üstüne kurulu şehir Unesco Dünya Miras Listesin'de yer almaktadır. Kültür ve Eğitim açısından önemli bir kenttir.

Gezilebilecek Yerler

Edinburgh'da şehir merkezini,civar semt ve köylerini keşfedebilirsiniz, şehrin old town bölgesinde yüksek katlı binaları,dar sokakları , tarih ve kültürel mirası olan pek çok binayı yakından görme fırsatınız olacaktır.Şehri keşfetmeye Edinburgh Kalesin'den başlayabilirsiniz.Burada görülmeye değer alanlardan biri Princess Street'tir.Sadece yayaya girişi açık olan bu cadde önemli bir alışveriş mağazalarına ev sahipliği yapar.Burası aynı zamanda İskoçya'nın Oxford Street'i olarak anılmaktadır.

Kültür ve Eğlence

Edinburgh'da ister gece ister gündüz olsun herkesin zevkine hitap edecek etkinlikler vardır.Merkezi Glasgow'da bulunan National Theatre of Scotland,Scottish Ballet,Scottish Opera gibi kurumlar, yıl boyunca pek çok aktivite düzenlemektedir.Bunların dışında kalan pek çok topluluk,bale tiyatro ve müzik gösterileri sunmaktadır.Her yıl Ağustos ayında başlayıp Eylül ayına kadar devam eden Edinburgh International Festivalleri sayesinde şehir son derece keyifli bir atmosfere bürünür.

Edinburg'da pek çok pub bulunur,İskoçlar boş zamanlarının çoğunu burada sohbet ederek geçirmeyi severler.Publarda akşam yemeğinden sonra genellikle canlı müzik eşliğinde eğlenceler düzenlenmektedir.Buarada kulüpler genellikle gece 03:00'e kadar açıktır.İskoç dansını öğrenebileceğiniz haggis geceleri de alternatifleriniz arasındadır.

Yeme İçme

Edinburgh oldukça zengin alternatiflere sahiptir.Et yemeklerinden sebzeye , deniz mahsüllerinden av ürünlerine, yulaf ezmesinden patatese kadar herşey, İskoç kültüründe tercih edilenler olarak ön plandadır.İçki denildiği zaman akla ilk gelen ürünler viski,bira ve şaraptır. İskoçya da Türk damak tadına uygun yiyecekler ise ringa balığı,som balığı,alabalık,mezgit ve morina balığıdır.İskoçya çorba türleri açısından farklı lezzetler yaratmaktadır.Ana yemeklerinde ise Aberdeen Angus sığır eti dünyaca ünlüdür.

Alışveriş

Princess street Edinburgh'da alışverişin kalbinin attığı yerdir.Pek çok ünlü mağaza burada yer almaktadır.Ekose bilindiği üzere İskoçlarla özdeşleşmiş bir kumaş türüdür.Eğer ekose kumaş almak yada diktirmek istiyorsanız Old Town'da bulunan Weaving company size bu konuda yardımcı olacaktır.İskoçya'nın yünlüleri de ekoseleri kadar ünlüdür.İskoç yünü ile yapılan süveter,ceket, takım elbise gibi kıyafetlere ilginizi çekebilir.Viski sevenler ; İskoçya Viskisini deneyebilir ve hediye olarak  yakınlarınıza alabilirsiniz.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim