ErzincanErzincan Şehir Rehberi

Anadolu'nun en eski kültür merkezlerinden biri olan Erzincan, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Nehri bölümünde yer almaktadır. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Erzincan tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

Gezilebilecek Yerler

Erzincan kültürel ve tarihi zenginliğinin yanı sıra doğal güzellikleri ve coğrafi konumu ile tam bir turizm cennetidir.

Erzincan-Erzurum yolu üzerinde kent merkezinden 15 km uzaklıkta bulunan Altıntepe, çok sayıdaki tarihi eseri bünyesinde barındıran, Urartular'a ait tarihi bir höyüktür. İç içe iki duvarla çevrili saray ve tapınak kompleksi, mezarlar, konutlar ve çok sayıda arkeolojik yapının yer aldığı bu muhteşem tarihi kenti mutlaka görmeniz gerekir.

Kemah ilçesinde bulunan Kemah Kalesi, Anadolu'daki en eski kalelerden biridir. Sarp kayalıklar üzerine kurulu, etrafı surlarla çevrili bu kale, iç içe iki yapıdan meydana gelmektedir.

Mama Hatun Külliyesi (Tercan ilçesi) Orta Çağ’dan kalma bir yapıdır. Kervansaray, mescit, hamam ve türbeden meydana gelen bu etkileyici yapı şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kemah ilçesinde yer alan Buz Mağaraları ve Refahiye'deki Köroğlu Mağarası da görülmeye değer yerlerdendir.

Kültür ve Eğlence

Geleneksel danslar kente özgü halk kültürünün dokusunu oluşturur. Kahramanlık ve sabrı sembolize eden Bar Dansı Erzincan'ın en çok oynanan halk oyunudur.


Bakırcılık Urartular'a kadar uzanan geçmişiyle kentin başlıca el sanatıdır. Bakırdan ev eşyaları, mutfak eşyaları, kabartmalar, süs eşyaları, hediyelikler ve daha pek çok ürün kentteki bakırcılar tarafından özenle yapılır.

Geçmişte daha yaygın olsa da halı dokumacılığı Kemaliye ve Üzümlü'de bazı yerlerde halen devam etmekte ve bu el sanatı gelecek nesillere ulaştırılmaya çalışılmaktadır.

Akbulut Kayak Merkezi konaklama imkanları ve 5 kayak pistiyle önemli bir kayak tesisidir. Asfalt yollar sayesinde buraya ulaşım kolaylıkla sağlanabilir.

Kentteki mükemmel coğrafi ve mevsimsel şartlar doğa yürüyüşü, dağcılık ve kampçılık gibi doğal sporlarının önünü açmıştır. Yaylabaşı Ardıçlı Gölü, Bayırbağ boyunca uzanan güzergah, Yedigöller ve Aygır Gölü kaya tırmanışları ve doğa yürüyüşleri açısından oldukça uygun yerlerdir. Esence, Yedigöller, Refahiye ve Dumanlı Ormanları kamp yapmaya elverişli doğa harikalarıdır.

Ayrıca çok sayıda kaplıca, baraj gölü ve nehrin varlığı kenti rafting, su kayağı ve dinlenme merkezi haline getirmiştir.

Yeme İçme

Hayvan ürünleri ve buğday kent mutfağının en önemli malzemeleridir. Bulgur, yarma, tarhana, erişte ve dövme en fazla tüketilen hamur yemeklerindendir. Özellikle bulgur birçok yemeğin ana malzemelerinden biridir.

Sırın, gesafe, eşgili, kesme çorbası, sarma, su böreği, kete ve tatlı çeşitleri kente özgü mutfak kültürünün başlıca yemekleridir.

Erzincan tava leblebisi ve tulum peyniriyle ünlüdür.

Alışveriş

Bakır ürünleri ve halılar kentten ayrılmadan önce hediyelik olarak yanınıza alabileceğiniz el sanatlarındandır. Ayrıca Erzincan leblebisi ve tulum peynirini de mutlaka satın almalısınız. Kent merkezinde yer alan Yeraltı Çarşısı otantik eşyalar, yiyecekler ve genel eşyalar alabileceğiniz en önemli alışveriş merkezlerinden biridir.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim