ErzurumErzurum Şehir Rehberi

Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzeyinde yer alır. Palandöken Dağı eteğinde kurulmuş olan kent; Konya, Sivas ve Ankara'dan sonra, yüz ölçümüyle, Türkiye'nin 4. büyük kentidir.
 

Gezilebilecek Yerler

Çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındıran Erzurum oldukça büyük bir kültürel zenginliğe sahiptir. Tarihi bir yana, sahip olduğu Palandöken Dağı ile kış turizminin merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Çift Minareli Medrese, kentin en önemli sembolüdür. Yazılı anıtı bulunmadığından ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen bu mistik ve arkeolojik harikayı mutlaka görmeniz gerekir.

Üç Kümbetler kentin diğer önemli eserleridir. Mezarlar kesme taşlardan yapılmıştır. Bu mezarların kimlere ait olduğu bilinmemektedir.

5. yüzyılda Roma İmparatoru Theodosius tarafından inşa edilen Erzurum Kalesi 2000 m yüksekliğindedir. Kale içindeki mescit ve saat kulesi Türk mimarisinin ilk örneklerindendir. Türk mimarisini yakından tanımak isteyenler için önemli bir uğrak yeridir.

1297 yılında inşa edilen Çobandede Köprüsü ve Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Rüstempaşa Bedesteni kentin diğer önemli tarihi eserlerindendir.

Çift Haneli ve Yakutiye Medreseleri tarihin kente bahşettiği büyüleyici mekanlardır. Bu medreseleri görmeden kentten ayrılmamanız gerekir.
 

Kültür ve Eğlence

Kente özgü ninni ve halk türküleri Türkiye'de oldukça popülerdir. Yemen, Sarıgelin, Kevenk Yolu, Kömür Gözlüm ve Huma Kuşu Erzurum kültürüne ait ünlü türkülerdendir.

Kentin güneyinde, doğu-batı yönünde uzanan Palandöken Dağları 3.185 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Türkiye'nin en önemli kayak ve kış sporları merkezi burada bulunur. Palandöken aynı zamanda kentteki kış turizminin kalbidir. Düzgün ve düzenli kayak pistleri, 5 yıldızlı otelleri ve modern ulaşım imkanlarıyla (havaalanına 10 dk, kent merkezine 5 km) hizmet veren Palandöken yerli ve yabancı turistlere rüya gibi bir kış tatili imkanı sunar.

Pasinler Kaplıcası kentteki termal turizmin merkezi konumundadır. Ayrıca İspir ilçesi de rafting tutkunlarına ev sahipliği yapar.

Erzurum, Sarısu ve Bulanık Platoları ile Haçlı Gölü kentteki önemli kuş gözlem evleridir.
Yeme İçme
Erzurum cağ kebabı, ayran aşı ve kadayıf dolmasıyla meşhur bir kenttir. Kente gittiğinizde mutlaka cağ kebabı, sulu börek, ayran çorbası ve kadayıf dolmasını tatmanız gerekir. Ekşili dolma, kesme çorbası, ayran aşı çorbası, çiriş, şalgam dolması ve yumurtalı pilav kent mutfağının önde gelen lezzetlerindendir.
 

Alışveriş

Erzurum’da oltu taşından yapılan eşyalar oldukça yaygındır. Oltu taşı siyah, yoğun, parlak ve homojen bir linyit çeşididir. Kent ziyaretçileri oltu taşından yapılmış süs eşyaları ve hediyelikleri yoğun olarak tercih ederler. Rüstempaşa Bedesteni ve Palandöken yakınlarındaki alışveriş mekanları bu tür eşyaların satıldığı başlıca yerlerdir. Ayrıca, modern alışveriş merkezleri de kentin modern yüzünü temsil eder. Erzurum Ethemoğlu Alışveriş Merkezi kentteki en ünlü alışveriş merkezlerindendir.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim