MalagaMalaga Şehir Rehberi

Cebelitarık boğazının 100 km doğusunda, dilimize güneş sahili diye çevirilebilecek “Costa del Sol”, başlıyor. Bu başlangıç aynı zamanda Malaga Kentinin’de merkezine denk geliyor. Malaga, Kuzey Afrika’ya öylesine yakın ki, Akdeniz iklimi hükümsürse de, tropik iklimin etkisi Malaga’nın dört mevsimini sarmalıyor. Sıcaklık ortalaması gündüz 17, gece 7 derecenin altına düşmüyor, yılın 300 günü güneş ışığı eksik olmuyor.
Şehrin yerli kültürüne eklenen Roma, Arabistan, Kuzey Afrika kalıntıları Malaga’yı 3 bin yıllık bir açık hava müzesine çeviriyor. Bu zenginlik Malaga’yı Avrupa’nın 2016 yılı kültür başkentliğine taşıyor. Araplar 15. yüzyılın ortalarında bölgeyi terk etmiş olsa da, Malaga’nın her yanında Endülüs etkisi, soluk alıp veriyor.
Malaga limanı İspanya'nın en büyük ikinci limanı olma özelliğine sahip.Turizm’in birincil etkinlik olduğu Malaga’da, yapı ve teknoloji hizmetleri de yoğun biçimde yürütülen ekonomik etkinlikler arasında bulunuyor.
 

Gezilebilecek Yerler

Şehrin 160 km uzunluğundaki kıyı boyunda farklı özellikte kumsallar bulunuyor. Denizin tadını çıkarmak için birçok seçenek var. Malaga, 19.yy boyunca soylu ailelerin ve  zenginlerin en uğrak tatil mekanı olarak rağbet görmüş. Ailece yapılabilecekler arasında karting, safari ve golf bulunuyor. Deniz kıyısında Puerto Marina ve Puerto Banus özellikle gençlerin uğrak yeri. Paseo de Parque neredeyse bir çok kutlama, şölen ve konsere ev sahipliği yapıyor. Kışın aylarında pazar günleri açık hava konserleri veriliyor.

 “La Conception Botanical & Historical” botanik bahçeler halinde düzenlenmiş ama tarihi bir geçit resmi de sunan geniş bir yeşil alan. İngilizlerden kalan bu 150 yıllık bahçeler Alameda bölgesinde bulunuyor. Sıkılmadan saatlerce zaman geçirilebilecek, şehrin bu kadar içinde ve şehir yaşamına bu kadar tezat bir yerin yapılabilmiş olması övgüyü hak ediyor.


Alcazaba bölgesi yakınlarında bulunan arkeoloji müzesi, 11.yüzyıldan kalma bir yapı. Bu müze, Endülüs’ten kalanları görebileceğiniz bir yer. Endülüs mirası kimi yapılar bugün otel, sergi ve benzeri kültürel amaçlarla kullanılıyor. Yine bu bölgedeki Castillo de Gibralfaro kalesi, bütün kenti; kenar mahallleri ile birlikte görebileceğiniz panaromik bir görüntü sunuyor.

Malaga doğumlu, ünlü ressam Pablo Picasso’nun müze haline getirilmiş evi de ziyaret edilesi yerler arasında sayılabilir. Doğduğu yer olan Plaza de la Merced’de ressamın yaşamına ilişkin bilgileri içeren belgeler sergileniyor. Konuklara özel bilgilendirici videolar gösteriliyor. Önceleri bir saray olan müze, 2004 yılında açılmış, duvarlarda ressamın 16 yaşında yaptığı fırça darbelerinin izleri hala daha görülebilir.
 

Kültür ve Eğlence

Centro de Arte Contemporáneo, eskiden toptan mal alımsatımı için kullanılan, hal veya depo benzeri geniş bir alanken, şimdi modern sanat ürünlerini sergilendiği bir çekim noktası olmuş durumda. Pazartesileri kapalı olan alana giriş ücretsiz. Cervantes Tiyatrosu şehrin en popüler drama adresi. Birçok değişik çalgının sergilendiği Müzik Müzesi, oldukça etkileşimli ve eğlenceli bir gezi noktası olabilir.

Biraz macera ve devinim seven ve isteyenler için de oldukça güzel seçenekler var. Malaga’da hemen her yerde kolayca bisiklet kiralanabiliyor. Ya da şehrin hemen yanı başında kaya tırmanışları yapabilir, 50 dk lık bir yolculukla kuzeybatıdaki El Chorro Vadisi’ne ulaşıp heyecanlı anlar yaşayabilirsiniz.

Doğru zamanlarda Malaga’da olursanız katılabileceğiniz çoğu uluslararası birçok etkinlik ve şölen bulunuyor. Feria of Malaga, Semana Santa), Festival de Cine Español, Tapas Festival, MTV Summer in Málaga, Eve of San Juan, Malagueñas Contest, Feria de Málaga bunlar arasında sayılabilir.

Yeme İçme

“yemek yemek” tıpkı birçok Akdeniz kentinde olduğu gibi Malaga’da da bir sosyal etkinlik. Akdeniz mutfağının en güzel ürünlerini tadabilirsiniz. Bütün İspanya’da bilinen ve ‘tapas’ olarak adlandırılan küçük ekmek dilimlerinin farklı çeşitlerini burada mezelerle süslenmiş olarak denemelisiniz. Balık ve Endülüs’e özgü yemekler için El Palo mahallesine özellikle uğramalısınız.

Andalusia’nın kendine özgü  tavernaları, yalnız eğlenceleri ile değil mutfakları ile de dikkat çekiyor. Ayrıca kıyı şeridi boyunca hemen her yerde çok güzel yemekler yiyebileceğiniz birçok restoran bulunuyor.
 

Alışveriş

Malaga alışveriş olanakları bakımından da oldukça zengin ve renkli. Bütün caddelerin birleşme noktası kimliğindeki Larios caddesi alışverişin merkez noktası olarak düşünülebilir. Şehrin en önemli katedraline sadece 100m uzaklıkta olması bu kesişimin yoğunluğunu arttırıyor.

Geleneksel olarak, fırın, manav, hırdavatçı ve zücaciye gibi yerlerin sahipleri olan aile işletmeleri  şehrin dış kesimlerinde kalıyor. Alışveriş merkezi çılgınlığına kapılmayıp bu yerlerin peşine düşmelisiniz. Calle Marques de Larios tanındık mağazalar ile Malaga'daki ana alışveriş caddesi olarak öne çıkıyor.  Dar sokaklarında ve yan caddelerinde ilginç vitrinlere bakarak vakit geçirebilirsiniz.
 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim