MuşMuş Şehir Rehberi

Muş, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan kentlerimizden biridir. Kurtik Dağı yamaçlarında ve Çarve Karni Derelerinin aktığı vadide kuruludur. Muş, sahip olduğu nehirler, ırmaklar, göller, ovalar ve dağlar ile doğayla bütünleşmiş bir kenttir. Muş lalesi ile ünlüdür.
 

Gezilebilecek Yerler

Urartular'a dayanan tarihi Muş'un en önemli turistik değeridir. Kent sınırları içerisinde çok sayıda tarihi ve kültürel yapı bulunur. Muş coğrafi yapısı ve iklimiyle büyük bir doğa ve kış turizmi potansiyeline sahip olsa da, yetersiz yapılanma bu potansiyelden sonuna kadar faydalanmaya izin vermemektedir.

Varto Kayalıdere Antik Kenti şehir merkezinden 40 km uzaklıktaki Kayalıkaya Köyü'nde yer alır. Burası Urartular zamanında askeri karargah olarak kullanılmıştır. Antik kentte yer alan kale oldukça sağlam ve heybetlidir. Ayrıca güneydeki mezarlık da buradaki tarihe şahitlik eder. Kızıl Ziyaret Tepesi, Malazgirt Bostankale Köyü Höyüğü, Dolabaş Höyüğü kentin başlıca tarihi yerlerindendir.

Muş Kalesi kentin en eski yapılarından biridir. Kalenin batısında Selçuklulara, Araplara ve Osmanlılara ait mezarlar yer alır.

Muş Kalesi Parkı kentin görülmeye değer yerlerindendir. Bu sit alanı oldukça önemli bir milli parktır.

Kepenek Köyü'nde yer alan Arak Manastırı tarih boyunca kilise, manastır ve alışveriş merkezi olarak kullanılmıştır. Bu tarihi yapı bünyesinde 360 odayı barındırır.

Esenlik Camii, Ulu Camii ve Murat Paşa Köprüsü de şehirde gezilebilecek diğer tarihi yapılardır.
 

Kültür ve Eğlence

Doğum ve evlilik merasimlerinde kentin otantik yönünü ön plana çıkaran özgün gelenekler uygulanır.

Bağcılık kentte oldukça eski bir uğraştır. Geçmişe oranla yaygınlığını kaybetmiş olsa da bu durum halen kentte önemini sürdürmektedir. Monogok, İncebel ve Mehmetcan Bağları başlıcalarıdır.

Harafane kentin kültürel yapısının en önemli parçasıdır. Harafane, kentteki insanların baharın gelmesiyle beraber su kıyılarına, gölgelik alanlara, ormanlara ve boş arazilere akın etmesine denir.
 

Yeme İçme

Hayvancılığın kentteki en önemli gelir kaynağı olmasının doğal bir sonucu olarak kent mutfağının başlıca malzemesi ettir.
Başlıca yöresel yemekler: Muş köftesi, domatesli lahana dolması, çorti, keşkek...
 

Alışveriş

Boncuk ürünleri, halılar, kilimler ve yöresel çantalar kentte yoğun bir şekilde üretilir ve satılır. İlçelerdeki açık hava pazarları ve kent merkezindeki mağazalar başlıca alışveriş yerleridir. Kentten ayrılmadan önce yöreye özgü hediyelik eşyalardan, özellikle boncuk işlerinden alabilirsiniz.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim