NevşehirNevşehir Şehir Rehberi

Nevşehir'in tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanır. Kent Türkiye'nin turizm cennetlerinden biridir. Tarih ve doğanın bütünleştiği Nevşehir’e, tarih boyunca yerleşen farklı uygarlıklar şehrin bir kültür cenneti olmasını sağlamışlardır. Nevşehir çağlar boyunca farklı yerleşimlere şahitlik etmiştir. Hitit İmparatorluğu, Persler, Asurlular, Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu tarih boyunca Nevşehir'i kontrol etmiş uygarlık ve imparatorluklardır.
 

Gezilebilecek Yerler

Tufa, Nevşehir'in kültürel kaderini belirlemiştir. Peki tufa nedir? Tufa yanardağlar tarafından püskürtülen lav, kül ve kumun oluşturduğu bir çeşit çökelek taşıdır. Peri Bacaları, kayaların oyuklarındaki evler, bir uzay kentini andıran Kapadokya ve geniş bir alana yayılmış olan uçsuz bucaksız yeraltı şehirleri tufanın Nevşehir'e sunmuş olduğu lütuflardır. Kenti ziyaret edenler gördükleri kültürel varlıklar ve tabiata dair mucizelerle tarihi bir yolculuk yaşarlar.

Peribacaları Erciyes ve Hasan Dağları’nın püskürttüğü lavların ürünüdür. Günümüzde bu sönmüş yanardağlar Nevşehir'in tarihi yüzlerinden birini temsil etmektedir. Peribacaları'nın yanı sıra kayaların içinde oyularak oluşturulmuş yerleşim alanları benzeri bulunmayan nadir kültürel komplekslerdir.

Kapadokya'yı kaplayan tufanın kolaylıkla oyulmasından dolayı oyulan kayalarda yaşamak bir hayat şekli haline gelmiştir. Yüzyıllar boyunca kayalardaki bu yerleşim alanları keşişler tarafından ibadet yerleri olarak kullanılmışlardır. Kapadokya'da 4 mevsim mutlu bir şekilde yaşanır. Kışın Peribacaları'nı bir kar örtüsü kaplar ve bu durum Peribacaları'nı daha da büyülü hale getirir. Bahar ve yaz mevsimlerinde çok sayıda bitki çeşidi Kapadokya'yı süsler.

Farklı büyüklüklerdeki dağınık yeraltı şehirleri yumuşak tufanın oyulmasıyla oluşturulmuşlardır. Bu benzersiz yerleşim alanları Nevşehir'deki olağanüstü tarihi ve kültürel değerlerdir. Ürgüp, Göreme, Ihlara Vadisi, Yeraltı Şehirleri, Hacıbektaş Müzesi, Avanos, Uçhisar Kalesi, Hitit Kaya Kitabesi ve Kiliseleri Nevşehir’de mutlaka görülmesi gereken yerler olarak sayılabilir.
 

Kültür ve Eğlence

Çiftçilik ve tarım Nevşehir halkının sosyal ve ekonomik yaşamının belkemiğini meydana getirir. Geçmişte çok farklı uygarlıkların burada bulunmuş olmalarından dolayı, kentte farklı kültürel yaşam tarzlarını bir arada görmek mümkündür.

Kentteki bakir doğada yaşayan çeşitli hayvanların varlığı doğa yürüyüşlerine eşsiz tecrübeler katar. Yerel ve geleneksel festivaller, atların üzerindeki yürüyüşler, özellikle Kapadokya'daki gezintiler, Kapadokya'da kamp yapma imkânları, Üçhisar ve Göreme'deki yamaç paraşütü, Peribacaları arasındaki patikalarda ciplerle yapılan safari en temel kültür ve eğlence aktiviteleri arasında yer alır.

Özellikle üzüm ve şarap festivalleri sosyal yaşamda kabul görmüş vazgeçilmez ve geleneksel aktivitelerdir.
 

Yeme İçme

Nevşehir'in yemek menüsü zengin ve ihtişamlı olmakla beraber yerel yemekler de mevcuttur. Genelde et tüketimi daha yaygındır.

Üzüm yetiştiriciliği oldukça yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Nevşehir'in şarabı ünlüdür. Yerel şarabı tatmadan kentten ayrılmak büyük bir hata olur. Çorbalar (tarhana, sütlü çorba, patatesli çorba) Nevşehir mutfağının önemli bir parçasıdır. Et ve sebzeler hemen hemen her yemeğin vazgeçilmezleridir. Nevşehir tavası, ağpakla (fasulye ve kemikli et), canak (et ve sebze), testi kebabı güzel et yemeği örnekleridir.

Ayrıca tatlılar da yerel mutfağın önemli parçalarıdır. Bulama (un, pekmez, ceviz) ve dalaz (yumurta, süt, un, tereyağı, bal/şeker) yörenin meşhur tatlılarındandır.
 

Alışveriş

Nevşehir’de modern alışveriş merkezlerine rastlanmamakla beraber şehir merkezi, şehir dışındaki yörelere göre bu konuda daha gelişmiştir. Geleneksel sanat şehrin sosyal ve ekonomik yapısıyla tutarlı olarak iddialı bir pazar oluşturur. Halı dokumacılığı, kilim, oya işi ve çömlekçilik kültürel zenginliği yansıtır. Geleneksel sanat hediyelik eşya için eşsiz alternatifler sunmaktadır. Avanos’un sembolü haline gelmiş çanak çömlek sanatı, Nevşehir'in nostaljik ve eşsiz yönünü anlatır.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim