ValenciaValencia Şehir Rehberi

İspanya’nın Akdeniz kıyısında, neredeyse tam orta noktayı belirliyor Valensiya. Yine aynı adla anılan körfeze bakıyor bütün kent. Arkada orta yükseklikteki dağlar ve hemen onların yanı sıra uzayan Aragon ve Castile-La Manch düzlükleri bu eşsiz manzarayı tamamlıyor. L'Horta adı verilen bölgenin tam merkezindeki kentte kilometrekareye ortalama 1600 kişi düşüyor. İspanya şehirleri arasında gündelik yaşam ve kültür açısından en Akdenizli şehri olarak Valensiya gösteriliyor. Balearic adaların tam karşısındaki şehir, İspanya’nın en önemli iki kenti Barcelona ve Madrid’e eşit uzaklıkta bulunuyor. Valensiya ayrıca, İspanya iç savaşı boyunca cumhuriyetçilerin başkenti olması yanısıra, bugün de “Comunidad Valenciana” özerk bölgesinin başkenti olma özelliğini de taşıyor.

Gezilebilecek Yerler

Kent gezisine tarihi şehirden başlamak en iyi fikir. Neredeyse 19.yüzyıl ortalarına kadar kenti koruyan surlar boyunca giden, 5 numaralı otobüsün güzergahı tam bir manzaralı tur fırsatı sunuyor. Torres de Serranos ve Torres de Quart bu ortaçağ duvarlarının ayakta kalmayı başarmış kuleleri olarak görülmeyi hak ediyor. Valensiya Modern Sanatlar Enstitüsü IVAM bu güzergaha dahil edilebilir.
Seu ve Xerea mahallelerinde bulunun sanatsal kalıntılar Roma ve Arap izlerinin birarada görebilme olanağı tanıyor. Ayrıca görece modern tarzda saraylar ve kiliseler de yine bu alanda görülebilir.

Eski Turia ırmağının diğer yanında çocuk bahçeleri ve Güzel Sanatlar Müzesi bulunuyor. Şehrin en modern yapıları da yine bu bölümde yer alıyor. Şehrin gelecekte alacağı biçim şimdiden Güliver Çocuk Parkı’nın ve Şehrin kültür kompleksi “Ciutat de les Arts i de les Ciencies” arkasında suya yansıyor.
Şehir deniz kıyısından, liman boyunca, Las Arenas ve La Malvarrosa kumsallarına doğru genişliyor.

Kültür ve Eğlence

Plaça de l'Ajuntament, Valensiya’yı ve belki bütün İspanya’yı yansıtan bir meydan. La Filmoteca’da bir sinema klasiğini seyredebilir, bir çok gece mekanında güzel zaman geçirebilirsiniz.

Bunun dışında Plaça de la Reina ve Plaça de la Verge, şehrin kültürel nitelikli olduğu kadar bol eğlenceli meydanlarından. Şehirde Turia ırmağının taşkın sonucu değiştirilen yatağına kurulmuş bahçeler ve spor kompleksleri, özenilmiş yaşam alanları olarak öne çıkıyor. “Palau de la Música” dilimizdeki karşılığı ile müzik sarayı, yine bu bölümde bulunan ve hoşça zaman geçirilebilecek bir başka durak.

Yeme İçme

Barri del Carme mahallesi şehrin eski merkezinde bulunuyor, kahveleri ve yeme/içme mekanları görülmeye değer. Şehir kalabalığından bir anda sıyrılmayı isteyenler için bulunmaz bir adres.

Paella; bir çok farklı biçimde sunulan bir yöresel yemek. Pirinç, tavuk ya da tavşan eti ile yapılan bu yemekte deniz mahsülleri de kullanılabiliyor. Malvarrosa kumsalı paella yemek için en doğru adres olarak öne çıkıyor. Otantik tadı tam anlamıyla bulabilmek için; paella’nın taze malzeme ile odun ateşinde ve özel bir demir tava ile pişirilmesi gerekiyor. Arròs a banda and arròs negre, Fideuà, All i pebre, Llet merengada diğer tadılası yemekler arasında sayılabilir.

Alışveriş

Mercat bölgesi alışveriş ve ticaret alanı olma görevini üstlenmiş gibi. Bölgenin simgesi olarak gösterilen yapılar ticari etkinlikler için yapılmış. Plaza del Patriarca İspanya’nın neredeyse bütün büyük ulusal markalarını bir arada bulabileceğiniz bir meydan. El Carmen bölgesi özellikle öğleden sonra canlanan bir  alışveriş alanı. Ara sokaklara kurulan tezgahlarda; antikalar, seramikler, yerel sanatçıların ürünleri uygun fiyata satılıyor.

İspanya’nın en eski fuarlarından biri Valensiya’da kuruluyor. İlki 1917 yılında düzenlenmiş bu fuarda; buraya özgü Ladro porselenleri, seramikler, tekstil, bahçe ürünleri gibi çeşitler bulunuyor.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim