VanVan Şehir Rehberi

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Van, doğudan İran ile, batıdan Van Gölü ile çevrilidir. Kültürel ve doğal güzellikleri, ulaşım olanakları ve dört mevsim iklim koşullarıyla Van, önemli bir turizm kentidir. Van kedisiyle ünlüdür.

Gezilebilecek Yerler

Tarihi M.Ö. 5000 yıllarına dayanan Van şehri, İpek Yolu üzerinde bulunması sebebiyle tarih boyunca önemli bir yerleşim alanı olmuştur. Urartu'ların başkentliğini yapan Van, bu özelliklerinin yanında tabii güzellikleriyle de bir doğa cennetidir.


Arkeolojik turizm, Van'ın gelişmiş yönlerinden birisidir. Kentte çok sayıda tarihi kale bulunur. Şehir merkezindeki Van Kalesi, Urartulardan kalma büyüleyici bir yapıdır. Çavuştepe'de bulunan Çavuştepe Kalesi 1960'lı yıllarda yapılmış diğer önemli bir çalışmadır. Agarti, Kayanis, Kef, Aşağı ve Yukarı Zifistan, Hiset, Kalecik, Muradiye, Yoncatepe, Mukus Kaleleri kentteki kalelerden örneklerdir.

Tilkitepe, Karagündüz ve Dilkaya Höyükleri kentin tarih mirasından önemli yapıtlardır. Karagündüz Tümülüsü, Karagündüz Köyü'ndeki Ercek Gölü kıyısında bulunan bir adadır.

Van Müzesi, Kızlarağası Mağarası, Altıntepe, Menusa Su Kanalı ve Meher Kapısı, Pagan Kaya Nişi ve Analı Kız Açık Hava Mabetleri Van şehrinin kaçırmamanız gereken tarihi yapılarından bazılarıdır. Ayrıca, kentte çok sayıda tarihi kilise, cami, medrese, Türk hamamı ve han bulunur. Ulu Camii, Kayaçelebi Camii, Hüsrev Paşa Camii, Horhor Camii, Akdamar Kilisesi, Yedi Kilise, Yanal Kilise, Hüsrev Paşa Medresesi, Hasan Bey Medresesi, Hüsrev Bey Medresesi, Van Çifte Hamamı, Hoşap İçkale Hamamı ve Hoşap Bey Hanı bu yapılardan örneklerdir. Kentteki bu tarihi ve kültürel değeri büyük yerleri gezerken adeta tarihin kendisini yaşarsınız.

Van çok sayıda nehir, ırmak ve göl ile dolup taşar. Kente adını veren Van Gölü Türkiye'nin birinci, Avrupa'nın ise beşinci büyük gölüdür. Bendihami Irmağı, Hoşap Irmağı, Çatak Irmağı, Karasu Irmağı, Memedik Irmağı, Erçek Gölü, Akgöl, Sultan Gölü, Kazlı Göl ve Muradiye Şelalesi Van'ın tabii güzelliklerindendir.

Kültür ve Eğlence

Gümüşçülük ve kilimcilik kent kültürünün en bilinen yönlerindendir.

Dağ ve doğa yürüyüşü sizin için önemli bir eğlence ve dinlenme imkanıdır. Van-Süphan Dağı, şehir merkezi, Van Gölü kıyıları, Carpanol Adası, Akdamar Adası, Aladağ, Tendürek Dağı, Sonrada Dağı, Manda Dağı doğa yürüyüşlerine zemin hazırlar.

Kent ormanlarını, ulaşımı olanaklı hale getiren yollarla gezebilir ve buralarda kamp kurabilirsiniz. Van Gölü ve Çatak ilçesinde bulunan ırmaklar olta balıkçılığı için idealdir.

Kentte görmeyi isteyeceğiniz çok sayıda kuş cenneti bulunur. Van Gölü çeşitli türlerde kuşların yaşadığı başlıca yerlerdendir. Çarpanak Adası, Ahlat Sazlığı, Dönemeç Deltası ve Karasu Deltası Van Gölü'ndeki bazı kuş barınaklarıdır. Ayrıca Erçek Gölü de kentteki diğer bir kuş cennetidir.

Kentte farklı türde çok sayıda hayvanın yaşıyor olması avcılığı yaygın hale getirmiştir.

Yeme İçme

Van Gölü'nden çıkan lezzetli Van balığını mutlaka tatmalısınız. Van ili özellikle kahvaltı kültürüyle meşhurdur. Şehir merkezinde birçok kahvaltı salonu bulunmaktadır. Kahvaltı salonlarında otlu peynir, murtuğa, cacık, ilitme gibi yöresel tatlarla birlikte çok zengin kahvaltı sofrası bulunmaktadır.

Çorbalar: Ayran aşı, bulgur aşı, kurutulmuş erişte aşı, sulu erişte aşı

Kahvaltılıklar: Çörek içi, kavut, murtuğa, ilitme, otlu peynir

Yemekler: Ayva yemeği, cılbır, eşkili, helise, kurutlu köfte, mihla, keledoş, sile

Alışveriş

Hediyelik eşyalar, süs eşyaları ve gümüşler kentin en temel turistik alışveriş kültürünü meydana getirir. Van kilimleri oldukça ünlüdür. Her çeşit halı, kilim ve süs eşyasını şehir merkezinde bulunan galerilerden satın alabilirsiniz.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim