VenedikVenedik Şehir Rehberi

İtalya'nın kuzeyinde Adriyatik Denizi boyunca uzanan ve bataklıklı Venedik Atol Gölü üzerinde yükselen Venedik, 20 bölgeden oluşan İtalya'nın Veneto Bölgesi'nin başkentidir. Venedik Lagün'ü güneydeki Po ve kuzeydeki Piave Nehirleri arasında uzanır.

Gezilebilecek Yerler

Bünyesinde barındırdığı görkemli tarihi abidelerin yanı sıra Venedik su kanalları ve dar sokaklarıyla tanınan ünlü bir Avrupa kentidir. Şehir yaklaşık 150 kanalla birbirine bağlı 122 adacıktan meydana gelen bir takımada üzerine kurulmuştur. 400 köprünün bir bütün haline getirdiği kentte bulunan su kanalları, şehrin dar sokaklarıyla beraber temel ulaşım ağını meydana getirir. 19. yüzyılda kurulan demiryolu ve 20. yüzyılda inşa edilen karayolu, adalar topluluğu bu kenti karaya bağlar. Gondollarla (traghetti) kenti gezmek, motorlu su otobüsleriyle (vaporetti) şehir merkezinden kente ait adalara yolculuk yapmak ve Brand Kanalı’nı köprülerin yerine feribotlarla karşıdan karşıya geçmek şehrin ziyaretçilerine büyük bir keyif yaşatır.

San Polo, San Marco'da bulunan Ponte di Rialto Grand Kanalı üzerine kurulmuş ilk köprüdür. Rialto Venedik'in ticaret merkezidir. Köprünün üzerinde her zaman buradaki sebze ve meyve pazarlarına yönelmiş büyük bir kalabalık görülür.

Cannaregio'da yer alan 15. yüzyıl gotik yapıtlarından Ca' d’Oro harikulade bir tarihi eserdir. Bu benzersiz sanat galerisinde çoğunlukla 15. ve 16. yüzyıla ait değerli parçalardan oluşan zengin bir koleksiyon mevcuttur. Özellikle Grand Kanal'a bakan balkonlardan görülebilen muhteşem şehir manzaraları büyüleyicidir.

9. yüzyılda kurulan San Marco'daki Palazzo Ducale (Doge's Sarayı) Venedik Cumhuriyeti yönetiminin merkezi olmuş muhteşem bir kaledir. Bu Venedik Gotik yapıtı Duke'ün kaldığı mekân olmuştur.

Kentin güneyinde yer alan Pellestrina Adası küçük bir Venedik gibidir. Sessiz, sakin, huzurlu ve hatta rüya gibi bir yürüyüş isterseniz buraya uğrayabilirisiniz.

San Marco'da yerini almış olan St Mark's Square (park) Venedik'in en egzotik ve en ihtişamlı yerlerinden biridir. İnsanlar her yıl karnavalı andıran ambiyansını yaşamak için bu ünlü parka akın ederler.

Şehirdeki diğer yapıtlar, Frari Bazilikası, St Mark Basilica, Peggy Guggenheim Collection, Correr Museum, Torcello da büyük keyifle gezebileceğiniz yerlerdir.

Kültür ve Eğlence

1962'den bu yana verilen Campiello Edebiyat Ödülü ekonomi ile kültür arasında bir köprü kurmak isteyen ülkenin prestijli organizasyonlarından biridir.

Palazzo Mocenigo Kütüphanesi sahip olduğu zengin ve güncel koleksiyonuyla çalışma ve araştırmalar yapmak için oldukça ideal bir kütüphanedir. Bu kültür binasında çok sayıda kitap, dergi ve diğer basılı eserleri bulmanız mümkündür.

1953 yılında açılan Goldon's House Tiyatro Kütüphanesi (Casa Goldoni Kütüphanesi), tiyatro sanatı alanındaki başlıca mekanlardan biridir. Burada 30.000 çalışmaya yakın bir koleksiyonla karşılaşırsınız.

Kulüpler için aynı şeyi söylemek mümkün olmasa da Venedik gece yaşamında barların popülaritesi oldukça yüksektir. Campo Santa Margherita ve Cannaregio, barların yoğun olarak bulunduğu yerlerdir.

Yeme İçme

Venedik, tarih boyunca deniz ürünleriyle yapılan aklınıza gelebilecek her türlü yemeğin ana vatanı olmuştur. Deniz ürünleri alternatiflerindeki zenginliğe şaşıracaksınız. Çünkü şehirdeki bütün restoran ve lokantalarda deniz ürünlerine dayalı menülerden başka bir şey bulmanız pek mümkün değildir. Ancak söz konusu yemekler oldukça çeşitli ve en iyi kalitededir.

 Eğer kentte bulunan klasik restoranlardan birini tercih ediyorsanız, St. Mark Meydan'nın bulunduğu alana veya San Marco semtine uğramalısınız. Dorsoduro, çeşitli restoranlarıyla ön plana çıkan kentin en iyi bölümlerindendir.

Alışveriş

Venedik'te bulunan alışveriş merkezleri daha çok Venedik'e özel eşyalar, İtalyan modası ve yöresel el sanatlarıdır.

Campo Santo Stefano'da bulunan Fiorella Galerisi şık giyinmek isteyenler için en uygun mekan olarak önerilebilir. Modern giysilerin yoğunlukta olmadığı bu mekanda heyecan uyandıran farklı tasarımlı elbiseler bulabilirsiniz.

Calle Larga XXXII Marzo yakınlarında bulunan caddeler, ünlü Italyan markaların bulunduğu en iyi yerlerdendir. Ruga Ravano ve Calle Seconda dei Saoneri, bulundurdukları mağazalar ve el sanatları dükkanlarıyla ön plana çıkarlar.

Pescaria (balık pazarı) ve Rialto pazarları, kentin başlıca pazarları arasında yerlerini alırlar.

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim