ZagrebZagreb Şehir Rehberi

Ülkenin kuzey bölümünde, Sava Nehri üzerinde yer alan Zagreb, Hırvatistan'ın başkentidir. Ülke başkanı, parlamento ve hükümetin ikamet ettiği Zagreb, Hırvatistan'ın politika, idare, ekonomi, kültür ve bilim merkezidir. Ülkenin en kalabalık kenti olan Zagreb, Adriyatik Denizi ile Avrupa'yı birbirine bağlayan yollar üzerinde yer almaktadır.

Gezilebilecek Yerler

Barok mimarilerle süslü yukarı kent (the Upper Town), kamu anıtları, mimari anıtlar, müzeler, yeşil alanlar ve çeşmeler, Zagreb'i Avrupa'nın en önemli turistik kentlerinden biri haline getirmiştir.

Zagreb Katedrali, kentin en önemli yapıtlarındandır. Bu anıtsal yapı, Gotik mimari tarzı bir çalışmadır.

13. yüzyıl sonlarında inşa edilen St. Mark Kilisesi, üç göbekten meydana gelmektedir. Kilise, Avrupa'nın bu bölgesindeki en özgün dini yapılardandır.

Zagreb Müzesi, Zagreb'in tarihini yansıtan çizimler, el sanatları ve dökümanların sergilendiği bir sergidir. Müze, 17. yüzyılda yapılan St. Clair Manastırı'nda yer almaktadır. Arkeoloji Müzesi ve Mimari Müzesi, kentin diğer önemli sergilerindendir.

Kentte çok sayıda park ve yeşil alan bulunur. Botanik Bahçesi, Opatovina Parkı ve Maksimir Parkı, kentin başlıca parklarındandır.

Doğa Parkı (Medvednica), Zagreb'in kuzeyinde yer alan bir dağdır. Bu harikalar diyarı, %63'ü ormandan oluşan 228 km2'lik bir alana sahiptir. Parkta çok sayıda patika, kuş türü, dağ evleri, tarihi anılar ve çeşitli bitkiler bulunur.

Kültür ve Eğlence

Zagreb, varlıklı bir kültürel ve sanatsal birikime sahiptir. Kentte çok sayıda tiyatro ve konser salonu bulunur. Ayrıca sayısız kültürel etkinlik, bu kültür zenginliğinin bir yansımasıdır.

Zagreb'de yer alan tiyatroların her biri kendilerine özel bir repertuvara sahiptir. Bu tiyatrolarda bale, opera, müzikaller, komediler, kukla şovları ve çağdaş oyunlar sahnelenir. 1895 yılında yapılan Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu, Zagreb'in en önemli tiyatro merkezidir. Bu muhteşem mekanda mükemmel bir dekor ile desteklenen her türlü sahne etkinlikleri, kongreler ve oturumlar düzenlenmektedir. Exit Tiyatrosu, Kerempuh Yergi (Hiciv) Tiyatrosu, Mala Scena Tiyatrosu, Gavella Dram Tiyatrosu ve Zagreb Kukla Tiyatrosu, kentin diğer önemli tiyatrolarındandır.

Yıl boyunca Zagreb'de bitmek bilmeyen tiyatro etkinlikleri ve konserler düzenlenir. Vatroslav Lisinski, kentin ünlü konser salonudur.

Zagreb Filarmonik Orkestrası ve Zagreb Hırvatistan Orkestrası (Zagreb Quartet), Zagreb müziğini yurt dışına tanıtan dünya çapında ünlü orkestralardır.

Dünya Çizgi Film Festivali (Animafest), Müzik Biennial, Hırvatistan Pop Müzik Festivali (Zagrebfest) ve 16 Kasım'da kutlanan Zagreb Kent Günü, kentin önemli kültürel etkinliklerindendir.

Zagreb gece yaşamı, Avrupa'nın diğer başkentleri kadar hareketli ve çeşitlidir. Çok sayıda birahane, gece kulübü, gazino, kulüp, kokteyl bar, diskotek, caz kulübü, kafe ve meyhane kentteki gece hayatının canlı mekanlarıdır.

Yeme İçme

Zagreb mutfağı, ulusal ve uluslararası lezzetlerden zengin bir menüye sahiptir. Akdeniz mutfağı, kentin mutfak kültürünün hassas parçalarından biridir. Zagreb Gastronomi dünyası, pastaneleri ve kahve evleri ile ünlüdür.

Genellikle kalp şeklinde olan Paprenjak (baharatlı bisküviler), geleneksel bir pasta çeşididir.
Zagreb bifteği (peynir ve jambonlu dana eti), kente özgü bir tattır.

Purica smlincima (hindi), Zagreb gablec (şarap, pırasa, kıyılmış et ve şeker), krpice sazeljem (kavrulmuş lahana), kotlovina (komposto et) ve strukli (bir tatlı çeşidi) kentin mutlaka tatmanız gereken lezzetleri arasındadır.

Alışveriş

Zagreb'de çok sayıda butik, özellikle şarap butikleri, dükkan, alışveriş merkezi ve hediyelik eşya satan mağaza bulacaksınız. Kaliteli elbiseler, yastıklar, şaraplar, kekler, hasır sepetler ve kristal eşyalar kentten ayrılırken yanınıza alabileceğiniz ürünlerdendir. Kentin şarap satan dükkanları, kaliteli şarapları ile ünlüdür.

Kentte çok sayıda alışveriş merkezi bulunur. Arena, Avenue Mall, City Center, Kaptol Center, West Gate, Garden Mall, Zagreb'in önemli alışveriş merkezlerindendir.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim