• /
  • Turlar
  • /
  • Polonya Senfonisi

Polonya Senfonisi

-Polonya

Tarih : Dilediğiniz Tarihlerde

Kişi Başı Fiyat

2375 € - 0.00 TL'den başlayan fiyatlarla
Chopin, Kopernik ve Mickiewiczin izinde yolculuk...


Gezilecek Ülke(ler)

Polonya

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

İstanbul/Varşova/İstanbul uçak biletleri (ekonomi sınıfı);
1. günden 8. güne kadar 8 akşam yemeği;
2. günden 9. güne kadar 8 öğle yemeği;
Programdaki geziler ve ören yerleri girişleri;
Tüm bahşişler (Tur Lideri Bahşişi hariç**);
Havaalanı vergileri;
Rehberlik hizmetleri;
Seyahat sigorta paketi**.

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

Programda belirtilmeyen geziler;
Tur lideri bahşişi**;
Her türlü kişisel harcama;
Vize ücretleri;

Dilediğiniz Tarihlerde
Aşağıda size en uygun paketi belirledikten sonra » Satın Al butonuna basarak ödeme sayısında konkalmamak istediğiniz oda tipini, kişi sayısını ve taksit seçeneğini belirleyerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. İşlemleriniz hakkındaki sorularını için 0212 354 2424 No'lu telefondan hemen bizimle iletişime geçebilir veya tur bilgi talebi formu üzerinden talepte bulunabilirsiniz.

En Uygun Alternatifler

Polonya Senfonisi Standart Paket
8 Gece / 9 Gün - Uçuşlar + 17 Yemek + Tüm Turlar dahil

Polonya Senfonisi


Chopin, Kopernik ve Mickiewicz'in izinde yolculuk...

Baltık Denizi'ne kıyısı olan, Osmanlı İmparatorluğu'nun Lehistan olarak adlandırdığı Polonya Rusya'nın batısında, Çek Cumhuriyeti'nin kuzeyinde, Almanya'nın doğusunda yer almakta. Polonya, çok köklü bir tarihi geçmişe sahip. X. yüzyılın ortalarında kurulan Polonya Devleti, XIV. yüzyıldan XVII. yüzyıla kadar en güçlü dönemini yaşamış. Ancak, çeşitli istilalar yüzünden ülke toprakları Prusya, Rusya ve Avusturya arasında paylaşıldı. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra uzun mücadele ve sıkıntıların ardından, 1918 yılında Versailles Antlaşması'yla bağımsızlığı sağlandı. 1939 yılında hem Nazi Almanyası'nın ve hem de Rusya'nın işgaline uğradı. Yıkıcı bir savaş ve büyük sarsıntılar atlatan Polonya, günümüzde olağanüstü bir kültürel mirasa ve her konuda geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Polonya'ya yapacağınız bu yolculuk sizi bu güzel topraklarının çeşitliği ile tanıştıracak: küllerinden yeniden doğan Varşova; Polonya'nın en büyük liman şehri Baltık Denizi'nin incisi Gdansk; masalsı Ortaçağ şehri Torun; belki de Polonya'nın en güzel ve romantik şehri Wroclaw; eserleriyle tarih kokan Krakow; İnsanlığın utanç kaynaklarından biri Auschwitz-Birkenau; muhteşem kaleler ve saraylar; Chopin, Kopernik ve Mickiewicz gibi müzik, bilim ve edebiyatta adını tarihe yazdırmış üç büyük Polonyalının izleri...

Turun Özellikleri

Polonya'yı ziyaret etmek için en iyi mevsim, sıcağın hissedildiği ve güneşin görüldüğü Haziran, Temmuz aylarıdır;
UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Varşova tarihi merkezi, Malbork Kalesi, Torun tarihi merkezi, Krakow tarihi merkezi, Wieliczka Tuz Madeni, Auschwitz-Birkenau Nazi Toplama Kampı ve Wroclaw'daki Centennial Hall tur programında yer almakta;
Oliwa Katedrali'nde org dinletisi;
Zelazowa Wola'da piyano resitali;
Kara yolları ağının düzenli olduğu ülkede, konforlu otobüsler ile kolay yapılacak bir yolculuk;
Konaklamalar iyi konumlu dört yıldızlı otellerde;
Yemeklerde, yöresel mutfağın değişik lezzetlerini tatma fırsatı.

Tur Programı

10 Ağustos 2019 , Cumartesi Istanbul - Varşova

Türk Hava Yolları ile saat 07:25'te hareketle 08:55'te, 1596'dan beri Polonya'nın başkentliğini yapan Varşova'ya varış. Ülkenin ortasından geçen 1.047 kilometre uzunluğundaki en büyük nehri Vistül üzerinde yer alan şehir, Baltık Denizi'nden yaklaşık 360 kilometre uzaklıkta bulunmakta. İkinci Dünya Savaşı'nda adeta yerle bir olan Varşova, Sovyet İktidarı döneminde geniş alanlar üzerine inşa edilmiş. Eski ve yeni binaların iç içe geçtiği dev bir metropol olmuş. Karşılamadan sonra, Kraliyet Sarayı'ndan Lazienski Parkı'na kadar giden ve Kraliyet yolu olarak adlandırılan yolun keşfine devam. Üzerinde bulunduğu 74 hektar alan ile Varşova'nın en büyük parkı olan Lazienki, içinde dolaşan Sincaplar, tavus kuşları ve göletleriyle bir açık hava müzesini andırmakta. Kral II. Stanislaw August tarafından yaptırılan saray-park kompleksi aynı zamanda Kraliyet Hamamı Parkı olarak bilinmekte. Lazienki Parkı'nda bestecinin kulağına notaları fısıldayan el şeklindeki ağacı tasvir eden Chopin'in bronz anıt heykelini gördükten sonra, Polonya'nın XVIII. yüzyılın klasik tarz mimarisinin en görkemli örneğini temsil eden 'Su Üzerindeki Saray'ı ziyaret. Hamam olarak inşa edilen yapı daha sonra yazlık saray olarak yeniden düzenlenmiş. Sarayda kraliyet koleksiyonlarını görmek mümkün. Gezinin ardından, yerel bir restoranda öğle yemeği. Varşova'da, savaş yıllarını hatırlatan çok sayıda anıt, heykel ve duvar resmi görmek mümkün. Öğleden sonra, Polonya halkının düşman işgalinden kurtulmak için kahramanca mücadele ettiği Varşova Ayaklanması'nı anlatan çarpıcı eserlerle dolu, şehrin mücadelesinin 60. yıldönümünde açılmış Direniş Müzesi'ni ziyaret. Gezinin ardından merkezi bir konuma sahip otele yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

11 Ağustos 2019 , Pazar Varşova

Sabah, 'Stare Miasto' olarak anılan Varşova'nın tarihi kalbini keşfetmek üzere otelden hareket. 1980'li yıllarda tarihi yapılara sadık kalınarak yeniden inşa edilen ve yıkılan parçaların bazıları binaların dış cephelerine yerleştirilen Stare Miasto, Varşova'nın tarihini büyük başarıyla yansıtmasından dolayı UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. Tarihi şehri çevreleyen surlar ve XVI. yüzyılda şehre müstahkem giriş kapısı olarak inşa edilen Barbakan; etrafında birbirine yaslanmış rengarenk binaları ve ortasında denizkızı heykeliyle Rynek Starego Miasta Meydanı; şehrin en eski kilisesi olan Vaftizci Yahya Bazilika-Katedrali; Leh başkentini Krakow'dan Varşova'ya taşıyan Kral Zygmunt'un anıtının bulunduğu Zamkowy Meydanı görülecek önemli yerler arasında. Bu meydana açılan ve ulusal müze olarak kullanılan 'Kraliyet Yolu'nun başlangıcındaki Kraliyet Sarayı gezisi. Zamkowy Meydanı'nda yerel bir restoranda öğle yemeğinden sonra Stare Miasto'da serbest zaman. Daha sonra, Frederic Chopin'in kalbinin saklandığı kutsal Haç Kilisesi'ni ziyaret. Son olarak, yeni şehir olan 'Nowe Miasto' nun keşfi. Jozef Pilsudski Meydanı'ndaki Meçhul Asker Anıtı; Stalin'in Varşovalılara bir 'hediyesi' ve şehrin yegane simgesi olan, yaklaşık üç bin odası bulunan 237 metre yüksekliğindeki Kültür ve Bilim Sarayı (Pa?ac Kultury i Nauki) görülecek yerler arasında. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

12 Ağustos 2019 , Pazartesi Varşova - Gdansk

Almanya 1939'da Polonya'yı işgal ettikten sonra, iki milyondan fazla Polonya Yahudisi Alman kontrolü altına girdi. Almanlar işgal altındaki topraklarda en az bin getto oluşturdu. En büyük getto, Polonya'nın başkenti Varşova'daydı. Kahvaltının ardından, eski Yahudi Gettosu'nun duvarlarının bulunduğu bölgenin keşfi. II. Dünya Savaşı'nda Nazi işgalcilerin Yahudi yerleşim birimleri olarak adlandırdıkları Varşova 'Gettosu', neredeyse yarım milyon Yahudi'nin hapsedildiği en büyük mahalleydi. Gezinin ardından, ülkenin siyasal ve ekonomik alanlarda kalbini oluşturan Varşova'dan ayırlarak Polonya'nın kuzeyindeki, Polonya (Pomorze) ve Almanya (Pommern) arasında bölüşülmüş olan Pomerania bölgesine doğru yola çıkış. Bu stratejik konumu Gdansk'a ekonomik ve politik bir önem kazandırarak, Hansa Birliği'ne üye olmasına ve yörenin başkenti konumuna gelmesine neden olmuş. Yolda yerel bir restoranda öğle yemeği. Akşamüstü, Pomerania bölgesinin (Pomerania Voyvodalığı) başlıca şehri ve Polonya'nın Baltık Denizi'nin kıyısındaki en önemli limanı olan Gdansk'a varış. Mimarisinde Hansa Birliği'nin izlerini taşıyan ve dünyanın kehribar başkenti olarak da tanınan Gdansk'ın tarihi merkezinde, tarihi yük vincinin yükseldiği upuzun rıhtımı ile pitoresk Motlawa Nehri kıyısında yer alan otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

13 Ağustos 2019 , Salı Gdansk - Sopot - Gdynia - Gdansk

Eski adı Danzig olan Gdansk, Ortaçağ'dan beri Slav Polonya ile Teuton Prusya arasında ihtilafa konu olmuş fırtınalı bir geçmişe sahiptir. Almanya, I. Dünya Savaşı sonunda yenildiğinde Versailles Antlaşması ile Danzig, Milletler Cemiyeti'nin himayesi altında serbest bir kent haline gelir. 1922 yılında ise Polonya'nın gümrük sınırları içine alınır. Böylece Polonya'nın erişebileceği ve kullanacabileceği bir liman olur. Hitler ise, Danzig liman bölgesiyle birlikte düzenli bir ulaşımın sağlanabileceği bir koridorun Almanya'ya iade edilmesini ister. 1939'da, Polonya'nın Almanlar tarafından işgali ile, Gdansk yeniden Almanya'ya katılır. Polonya Seferi'nin başlangıç tarihi olan 1 Eylül 1939, II. Dünya Savaşı'nın başlangıcı olarak da kabul edilir. Bu liman, II. Dünya Savaşı'nın sonunda Gdansk adını alarak Polonya'ya bağlı bir şehir haline gelir ve burada bulunan Almanlar ise gitmeye zorlanırlar. 1980 yılında Gdansk, Lech Walesa önderliğindeki grevcilerin kurduğu 'Solidarnosc' (Dayanışma) hareketinin yuvası olur ve Gdansk tersanelerinde başlayan grevler tüm Polonya'ya yayılır. 1990-95 yılları arasında Polonya Cumhurbaşkanı olan Lech Walesa, 1983 Nobel Barış Ödülü sahibidir. Gün boyunca, 'Trojmiasto' (Tricity) yani 'Üçleme Şehir' olarak adlandıran Gdansk, Sopot ve Gdynia şehirleri ile birlikte Baltık kıyısında ki bu bölgenin keşfi. İlk olarak Gdansk tarihi merkezi gezisi. Şehrin görkemli giriş kapıları; birbirinden güzel evlerin sıralandığı Gdansk'ın en ünlü caddesi olan Uzun Pazar (Dlugi Targ); şehrin sembolü Neptün Çeşmesi; Baltık ve Kuzey Denizi'nin çevresindeki ticari birliliği ile tanınmış Hansa Birliği'nin tüccarlarının toplantı yeri olarak kullanılan Artus Sarayı; Belediye Binası; şehrin bir diğer simgesi olan Motlawa Nehri kenarındaki devasa tarihi Vinç (Zuraw); tuğladan yapılmış Azize Meryem Kilisesi ve Tersane İşçileri Anıtı görülecek yerler arasında. Oliwa Katedrali'nde org dinletisi. Ardından, kaplıcaları ile bilinen bölgenin gözde tatil beldesi Sopot'a hareket. Burada bulunan Avrupa'nın en büyük ahşap iskelesinde gezinti. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, Polonyalıların liman ihtiyacını karşılamak için inşa edien ve 80 senelik mazisiyle yepyeni bir şehir olan Gdynia gezisi. Gdansk'a dönmeden önce, Vistül ağazı'nda bulunan Polonyalı savunmacılar anısına dikilmiş Westerplatte Anıtı'nın görülmesi. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

14 Ağustos 2019 , Çarşamba Gdansk - Malbork - Torun

Kahvaltının ardından, Gdansk'tan 50 kilometre mesafede bulunan Polonya'nın en görkemli Ortaçağ kalesi ve Avrupa'nın en büyüğü olan Malbork Kalesi'ni gezmek üzere hareket. Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'na bağlı Töton Şövalyeleri tarikatı tarafından 1276 yılında yapılan ve daha sonra ki dönemlerde büyütülen kale, Polonya, Prusya ve Alman izlerini taşımakta. Kuzey Baltık bölgelerini kontrol altında tutmak için yapılan ve aynı zamanda manastır görevi gören kale Meryem'in Kalesi anlamına gelen 'Marienburg' adıyla tanınmış. 1309 yılında Şövalyeler, Pomeranya bölgesini fethettikten sonra Töton Tarikatı'nın merkezini Venedik'ten Malbork'a taşımaya karar verirler. 1410 yılında Töton Şövalyeleri, kaleden 90 kilometre güneyindeki Grunwald ovasında Polonya kralı'nın ve Litvanya Büyük Dükü'nün ortak ordusunun saldırısında büyük bir yenilgiye uğrarlar. Kale kuşatmalar sonuncuda yenik düşer ve kapılarını Polonya ordusuna açar. 1466 yılında adı Lehçe'de (Polonya dili) Malbork olarak değiştirilen kale Polonya hükümdarlarının konutlarından biri haline gelir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan kalenin gezisinin ardından, Vistula Nehri kenarında konumlanmış, zencefilli kurabiyeleri (gingerbread) ile ünlü Torun'a doğru yola devam. Öğle yemeğinden sonra, tarihi yapılarıyla UNESCO'nun bir başka Dünya Mirası olan Torun'un Ortaçağ merkezinin keşfi. Kökenini Töton Şövalyeleri'ne borçlu olan şehir, kısa sürede, kendine Hansa Birliği'nin bünyesinde ticari bir rol geliştirir. XIV ve XV. yüzyıllara ait heybetli özel ve kamu binaları Torun'un önemini gözler önüne serer. En dikkat çekici örneklerden biri ziyaret ediceğimiz Nicolaus Kopernicus'un 1473 yılında doğduğu evdir. Lehçe adı Mikolaj olan Kopernik, dünyanın ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndükleri kuramını ortaya koymuşdu. Heliosentrik teorisi ile yeni astronominin kurucusu kabul edilen Kopernik, ileri sürdüğü fikirleri ancak ömrünün sonlarında açıklayabilmişti. Sebebi ise bunların doğruluğundan yeterince emin olmaması ve din adamı olması sebebiyle kiliseden çekinmesidir. Gezinin ardından otele yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

15 Ağustos 2019 , Perşembe Torun - Wroclaw

Sabah, ülkenin dini başkenti Gniezno üzerinden, güneybatı Polonya'da bulununan Aşağı Silezya'nın başkenti Wroclaw'ya doğru yola çıkış. Halkının %90'ı Katolik olan Polonya, Avrupa'nın en dindar ülkesi olarak tanınır. Öğlen saatlerinde, Oder (Odra) Nehri üzerinde kurulmuş olan batı Polonya'nın en büyük şehri Wroclaw'ya varış. Yerel bir restoranda öğle yemeğinin ardından, 2016 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Polonya'nın en güzel ve en renkli şehirlerinden biri olan Wroclaw'ın yürüyerek keşfi. Şehir 120 den fazla köprü ile bağlı olan 12 ada üzerinde kurulmuş. Geçmişte Wratislav, Prezzla ve Breslau olarak tanınan Wroclaw tarih boyunca Almanlar, Çekler (Bohemyalılar) ve Avusturyalılar arasında çekişme konusu olmuş. Berlin'den sonra 1945 yılında Kızıl Ordu tarafından kurtarılan son Alman kalesi Wroclaw, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra temelli olarak Polonya'ya bağlanır. Oder Nehri, şehrin kalbi ve büyük Pazar Meydanı olan Rynek'in etrafında akmakta. Rengarenk evlerle çevrili meydanın göbeğinde Gotik ve Rönesans mimarisinin örnekleri olan eski kumaş borsası ve belediye binası; önemli dini yapıları olan Vaftizci Yahya Katedrali, 91 metrelik çan ve saat kulesiyle Elizabet Kilisesi, iki kulesi arasında bir köprü bulunduran Mecdelli Meryem Kilisesi, Beyaz Leylek Sinagogu; Mimar Max Berg tarafından 1911-1913 tarihleri arasında tasarlanan, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan 23 metre yüksekliğindeki kubbesiyle XX. yüzyıl betonarme mimarisinin öncü çalışmalarından biri olan Centennial Hall (Hala Stulecia yani Asırlık Salon) görülecek yerler arasında. Wroclaw ayrıca, her şehrin köşesinde karşınıza çıkacak çok sayıdaki bronz cüce heykelleri ile ünlüdür. Gezinin ardından otele yerleşme. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

16 Ağustos 2019 , Cuma Wroclaw - Auschwitz - Krakow

Kahvaltının ardından Doğu Silezya'ya hareket. Oswiecim şehrinin hemen yakınlarında, katledilen Avrupa Yahudileri'nin anısına ithaf edilen Holokost Anıtı'na dönüştürülen, dehşet verici eski Nazi ölüm kampları bulunmakta. Müze olan eski kamp Auschwitz I ve geniş bir alan kaplayan eski çalışma ve imha kampı Birkenau II. Nazi Almanyası tarafından II. Dünya Savaşı döneminde kurulmuş en büyük toplama, zorunlu çalışma ve imha kampları olarak UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne Auschwitz-Birkenau adıyla alınmış. Bu kamplar, insanlık tarihinin en kötü dönemlerinden birinin asla unutulmaması için dokunulmadan, olduğu gibi bırakılmış. Holokost döneminde, Alman yetkililer kendilerinden 'ırksal olarak daha aşağıda' gördükleri diğer grupları da hedef aldılar. Bunların arasında, romanlar, engelliler ve slav halkların kimileri (Lehler, Ruslar ve diğerleri) bulunmaktaydı. Aralarında Komünistler, Sosyalistler, Yehova Şahitleri ve eşcinseller de olan bu gruplar siyasi, ideolojik nedenlerle ve davranışlarına bakılarak hapsedildiler. Öğle yemeğinin ardından, Krakow'a doğru yola devam. Slovakya sınırına yakın, Wawel Tepesi'nin eteklerinde, Polonya'yı güney'den kuzeye dolaşan ve kenarları parklar ile çevrili Vistül Nehri etrafında kurulmuş olan Krakow'a varışı takiben otele yerleşme. XI.- XVI. Yüzyıllar arasında Polonya'nın başkentliğini yapmış olan Krakow'un her yerinde beyaz faytonlar görmek mümkün. Krakow, 1364 yılında kurulan ve dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Jagiellonian Üniversitesi'ne de ev sahipliği yapmakta. Ortaçağ'da pek parlak bir devir yaşayan şehir, Rönesans döneminde ise altın çağını yaşamış. Başkentin XVII. yüzyılın sonunda İsveçli Vasa Hanedanı tarafından Varşova'ya taşınmasından ve ardışık istilalardan dolayı şehir düşüşe geçmiş. Polonya'nın üçüncü bölünmesinden sonra Krakow, 1795 yılında Avusturya'ya geçerek, Polonya kültürünün manevi direniş sembolü haline gelir. İkinci Dünya Savaşı'yla anılsa da savaştan çok az zararla kurtulmuştur. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

17 Ağustos 2019 , Cumartesi Krakow - Wieliczka - Krakow

Sabah, eski Polonya krallarının oturdukları Voyvoda'nın başkenti olup, günümüzde de Küçük Polonya Voyvodası'nın başkenti olan Krakow'un keşfi. İlk olarak müthiş şehir manzarasını seyretmek için Wawel Tepesi'ne çıkış. Burada bulunan ihtişamlı kraliyet sarayı ve bitişiğinde bulunan katedralin gezileri. Krakow XI. yüzyılın başında bir katedral ile donatılır ve daha sonra, 1038 yılında reformcu I. Kazimierz Gniezno şehrini terk ederek buraya yerleşir. XVI. yüzyılın başlarında Polonya kralı ve Litvanya Büyük Dükü I. Zygmunt en iyi yerli ve yabancı sanatçıları getirterek, buraya görkemli bir Rönesans sarayı inşa ettirir. XVII. yüzyıla kadar, kralların taç giydikleri katedralin bodrumunda kraliyet mezarları bulunmakta. Ayrıca, burada bir bölümde Adam Mickiewicz, Juliusz Slowacki ve Cyprian Norwid gibi tanınmış Polonyalı şairlere ayrılmış. Katedralin kulesi ise, 1520 tarihli 'Zygmunt' adlı dünyanın en büyük çanlarından birini barındırmakta. Akabinde, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Avrupa'nın en büyük meydanı Rynek Glowny ile Krakow'nun efsane dolu Ortaçağ ve Rönesans merkezinin keşfi. Kanonicza ve Grodzka sokakları, farklı yükseklikteki kuleleri ve her saat başı trompetle çalınan 'Hejnal Mariacki' adı verilen bir melodi ile ünlenmiş Azize Meryem Bazilikası, eski kumaş borsası 'Sukiennice', şehre müstahkem giriş kapısı olarak inşa edilen Barbakan, Jagiellonian Üniversitesi görülecek yerler arasında. Öğle yemeğinin ardından, Krakow'a 1 saat mesafede bulunan Wieliczka Tuz Madeni gezisi için hareket. Wieliczka dünyanın en eski ve en büyük tuz madenlerinden biridir. XIII. Yüzyıldan beri faaliyette olan tuz madeninde oluşan sanat eserleri XVIII. yüzyıldan beri halka açılmış ve 1978 yılında da UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınmış. Devasa maden muazzam galeriler, tuzdan yapılmış heykeller ve kabartmalar, ihtişamlı bir katedral ve şapeller barındırmakta. Gezinin ardından Krakow'a dönüş. Akşam yemeği yerel bir restoranda. Geceleme otelde.

18 Ağustos 2019 , Pazar Krakow - Zelazowa Wola - Varşova - İstanbul

Sabah, Varşova'nın batısında, yaklaşık bir saat mesafede bulunan Zelazowa Wola gezisi için Krakow'dan hareket. Bu köyün özelliği, Polonya'nın en ünlü bestecisi ve piyanist Fryderyk Chopin'in 1 Mart 1810 yılında doğduğu yer olması. Fryderyk (Frederic) François Chopin, fransız babası Nicolas (Mikolaj) Chopin'in çocuklarının vasisi olarak çalıştığı Kont ve Kontes Skarbek'in malikanesinde dünyaya geldi. Varşova Lisesi'nde öğretmenlik yapan ve asil ailelerin çocuklarına özel eğitim veren ve bir Polonyalı hanımla evlenen Mikolaj Chopin Polonya'yı hiç terk etmedi. Piyano ile ilk temasları evde, erken çocukluk döneminde olan, oğlu Frederic, yedi yaşından itibaren bestelemeye başladığı ilk 'Polonez'ler, marşlar ve diğer kompozisyonlar sayesinde dahi çocuk olarak nitelendirilir. Ülkenin farklı bölgelerine yaptığı birçok gezi genç Chopin'e Polonya kültürünün hazinelerini ve Polonya halk ezgilerini öğrenme olanağı sağlar. 1826 yılında Yüksek Müzik Okulu'nda eğitimine devam eden Chopin ilk ciddi eserlerini besteler ve 'Varyasyon', 'Fantezi' ve 'Rondo' gibi parçaları genç sanatçıya konser salonlarının kapılarını açar. Aşık olduğu Konstancja adlı Varşova Konservatuar Şan bölümü öğrencisi ilk konsertosunun ilham kaynağı olur. 1830 yılında Viyana'ya yaptığı ilk gezisinin başarısı virtüozun daha büyük ölçüde turne organize etmesini teşvik eder. Viyana'da iken, Polonya'da 'Kasım Ayaklanması'nın patlak verdiğini öğrenir. Bu olayın sonucunda, sevdiklerini arkasında bırakan ve vatan hasreti çeken Chopin olumsuz etkilenir ve büyük bir huzursuzluk yaşayarak aşırı duygularını notalarına yansıtır. 'Devrimci Etüd' ve ilk 'Scherzo', 'Balad' 'Noktürn', 'Polonez' ve 'Mazurka'lar gibi eserlerini besteler. Ancak klasik akımın merkezi olan Viyana'da Polonya karşıtı havanın güçlenmesiyle Chopin için en iyi çözüm Fransa'ya gitmektir. Polonya'ya bir daha dönmemek üzere Eylül 1831'de Romantik Dönemin sanat başkenti Paris'e ulaşır. Burada Liszt, Berlioz, Hiller, Heine ve Mickiewicz ile dost olup başkentin önde gelen 'Salon' adı verilen özel toplantı yerlerinde sık görülmeye başlar. Paris'de kibar, intellektüel çevrelerin, asillerin gözdesi olur. Franz Lizst tarafından, ünlü yazar George Sand ile 1836 yılında tanıştırılır. Chopin yaratıcı dehasının patlamasını bu ilişkiye borçludur. Tüberkülozun belirtilerine rağmen 1837-1847 yılları arasında yeni 'Balad'lar 'Noktürn'ler, 'Fantezi'ler, 'Polonez'ler, 'Scherzo'lar, 'Mazurka'ların yanı sıra, 'Impromptu' 'Sonat' ve 'Barkarol' gibi en seçkin eserlerini besteler. Büyük aşk yazarın çocuklarının yüzünden bozulur. George Sand'dan ayrıldıktan sonra konser vermek için İngiltere'ye giden Chopin, bu yolculuktan Paris'e oldukça zayıf düşmüş olarak döner. Aradan bir yıl geçmeden, Frederic Chopin 17 Ekim 1849'da, 39 yaşında iken Paris'te, veremden ölür ve Pere Lachaise mezarlığı'nda defnedilir. Vasiyeti üzerine bestecinin kalbi Polonya'ya gönderilir.
Öğle yemeğinin ardından, Chopin'in yaşadığı dönemi başarıyla tasvir eden Zelazowa Wola'daki mekanın gezisi. Burada, Chopin'e ait eşyalar ve el yazması notaları da sergilenmekte. Daha sonra, Chopin'den parçalar çalınacak piyano resitalinin dinlemesi. Gezinin ardından Varşova havalimanına transfer ve Türk Hava Yolları ile saat 18:55'te hareketle saat 22:30'da İstanbul'a varış.

 

Konaklanılacak Oteller

Varşova - (4 *) Polonia Palace Hotel

Gdansk - (4 *) Hanza Hotel
Torun - (4 *) Bulwar Hotel
Wroclaw - (4 *) Art Hotel Wroclaw
Krakow - (4 *) Puro Krakow

 

0

Attractions travelers recommend

Porto Limnionas Beach
“Just Great!!!” 08/27/2013

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam velit augue, placerat quis est eget, cursus dictum felis. Morbi non dui vitae nisl pharetra placerat.


31 reviewsMarathonissi (Turtle Island), Laganas
“Beautiful” 08/27/2013

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam velit augue, placerat quis est eget, cursus dictum felis. Morbi non dui vitae nisl pharetra placerat.


23 reviewsNavagio Beach (Shipwreck Beach)
“like being on a tropical island” 08/27/2013

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam velit augue, placerat quis est eget, cursus dictum felis. Morbi non dui vitae nisl pharetra placerat.


17 reviewsBlue Caves
“A must see” 08/27/2013

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam velit augue, placerat quis est eget, cursus dictum felis. Morbi non dui vitae nisl pharetra placerat.


10 reviewsDestek mi İstiyorsunuz?

Tecrübeli ekibimiz sizlere hafta içi 09:00 - 20:00 ve cumartesi 10:00 - 17:00 arası hizmet vermektedir.

0 (212) 354 24 24


Tur Bilgi Talebi Formu

Captcha
Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim